Anasayfa / Kültür & Sanat / 5 asırlık Kur’ân’â özel oda

5 asırlık Kur’ân’â özel oda

Kanuni Sultan Süleyman’ın şeyhülislamı, hukukçu ve tefsirci Ebussuud Efendi’nin, İstanbul’dan doğduğu topraklar olan Çorum’un İskilip ilçesine gönderdiği 5 asırlık 2 el yazması Kuran-ı Kerim’den biri, ilçe kütüphanesinde oluşturulan özel korunaklı odada muhafaza ediliyor.

Anadolu’nun köklü kütüphanelerinden biri olan İskilip Halk Kütüphanesi, biri Ebussuud Efendi’nin İstanbul’dan gönderdiği Kuran-ı Kerim başta olmak üzere 529 nadir el yazması eser ile toplam 47 bin 777 kitaba ev sahipliği yapıyor.

Osmanlı döneminden kalma kanunnamelerin de içinde yer aldığı pek çok el yazması eserin bulunduğu kütüphane, geçmişi yaklaşık 700 yıla dayanan el yazması eserleri bünyesinde barındırıyor.

Kütüphane müdürü İsmail Tahtacı ise kütüphanenin, 2008 yılından itibaren özel yöntemlerle ve yerleştirilen güvenlik kameralarıyla 24 saat kontrol altında tutulduğunu dile getirdi.

Bir yorum

  1. gönül hurmalı

    Mâhûr, takriben 6,5 asırlık bir makam. Hindistan’da Haydarâbâd nizamlığında bir şehrin adıdır.Neş’eli,şuh,ferahlık verici,sert bir makamdır.

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön
ergene haber ogretmenler.org felsefe çorlu haber çift mekanizmalı perde