Anasayfa / TÂLîM / KUR’ÂN ÖGRENÎYORUM

KUR’ÂN ÖGRENÎYORUM

Esselamu AleykumVe Rahmetullahi Ve Berakatuhu

Kur’an Öğrenmek, Bismillah deyip bu niyetle başlamak ile hayırlara dalarız öğrendikçe hayrımız ve derecemiz artar.  Kur’anı orjinal vahiy diliyle okumak bizzat ibadetin kendisi sayılmakta, bu hususta insanları Resul-ü Ekrem (asm) çokça teşvik etmektedir. Özellikle günümüzde bir kısım garip fikirler türetilmekte, “Önemli olan Kur’an-ı anlamaktır bu sebeple meal okumak daha hayırlıdır” gibi düşüncede olan garip akımlar  “mealciler” çıkmıştır.

Bu tür yanlış ve tehlikeli söylemlere kulak asmayınız. Kur’an-ı anlamak onu kendi dilimizde de okumak elbette gereklidir ve bu da ibadet nevindendir, fakat orjinal diliyle okumak ile ölçülecek bir tarafı yoktur. Kur’an-ın bildiğimiz ve bilmediğimiz bir çok hikmetleri vardır. Bizzat indiği dilde okumakta çok hayırlar vardır. Nitekim Resulullah (asm) bu hususta şöyle buyuruyor. “Kurânı arap ağzıyla ve sesleriyle okuyun! Aşk ehlinin ezgilerinden uzak durun! Ehlikitabın ezgilerinden de uzak durun!Benden sonra bir topluluk gelecektir ki, onlar Kurân okurken, şarkı söyler veya ağıt yakar gibi okuyacaklar Okudukları gırtlaklarından aşağıya geçmeyecek, hem onların ve hem de onları beğenenlerin kalbleri bozulacak. (Huzeyfe radıyallahu anh Rezîn)

Bir başka hadis-i şerif’te ise “Kişinin, falan falan âyetler bana unutturuldu, demesi ne kötü bir şeydir! Unutan kendisidir Kurânı devamlı okuyun! Çünkü onun, hafızalardan silinmesi, hayvanların bağlarından çözülmesinden daha kolaydır.buyurulmuştur.

KUR’AN OKUMAYI ÖĞRENİRSEM NE FAYDASI OLUR?

Biiznillah Allah Teala’nın bu işten dolayı rızasına mazhar olunur. Bu husus çok önemlidir, çünkü biz aciz kullar ibadetlerimizle değil rıza-yı İlahi’yi kazanarak kurtuluşa erebiliriz. Yüce Allah’ın son kelamını okumak için bu gayrete atılmakta Allah’ın rızası vardır.

İki hadis-i şerif paylaşalım:

“Sizin en hayırlı olanınız Kur’ân’ı öğrenen ve öğretendir.” (Buhârî, Fezâilü’l–Kur’ân 21)

“Kim Allahın kitabından bir harf okursa, onun için bir hasene (sevap) vardır. Her hasene için ise, on misli sevap vardır. Ben “Elif, Lam, Mim” bir harftir demiyorum. “Elif” bir harf, “Lam” bir harf, “Mim” bir harftir.” (Tirmizi)

İşlerimiz, meşgalelerimiz bizi Kur’an öğrenmekten bu güne kadar alıkoymuş olabilir, hatta yaşımız oldukça ilerlemişte olabilir. Her ne sebep olursa olsun, son nefesimizi vermediğimize göre hala geç kalmış sayılmayız. Allah’ın izniyle hemen başlayalım ve kısa bir sürede öğrenelim.

Kur’an öğrenmek bazılarının dediği gibi ” zor bir iş” değildir. Aksine oldukça kolay ve kısa bir süreçtir. Hayrat Neşriyat tarafından hazırlanan videolu dersler’de pratik ve hızlı bir surette günde sadece 2 saat ayırarak 7-14 gün gibi kısa bir sürede Kur’an okumaya başlayabiliriz.

Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
“Bu Kurândan ayrılmayın! Çünkü o, Allahın sofrasıdırKim Allahın sofrasından yararlanmak isterse, gayret etsin. Zira ilim, öğrenmekle olur.(İbn Mesûd radıyallahu anh Bezzâr)

Bir adam dedi ki:
“Ey Allahın Resûlü! Allaha en sevimli amel hangisidir?”
“Yolculuğu bitirince tekrar yola başlayan kimsenin durumu”
“Yolculuğu bitirip tekrar yola başlama durumu nedir?”
“Kurânı başından sonuna kadar okur, bitirince yeniden başlar”
(İbn Abbas radıyallahu anh Tirmizî)

Hemen şimdi Kur’an Elifbası menümüzden 1.DERS Bölümüne geçerek Kur’an öğrenmeye başlayabilirsiniz. Allah bizleri Kur’an-ı Kerim’den ayrılmayan kullarından eylesin. Amin.

3 Yorumlar

  1. hizmet hizmet hizmet…. Allah razı olsun sizlerden.

  2. way. Handwritten book

  3. «Vita sene libertate nihil» — «Жизнь без свободы — ничто».

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön
ergene haber ogretmenler.org felsefe çorlu haber