Anasayfa / Kültür & Sanat / Kale kazısında beze sarılı Kur’ân

Kale kazısında beze sarılı Kur’ân

Erzincan’ın tarihi Kemah Kalesi’nde, Kültür ve Turizm Bakanlığı adına Erzurum Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü tarafından yürütülen 2. dönem kazıda, 16. yüzyıla ait olduğu tahmin edilen Kur’an-ı Kerim ile çok sayıda el yazması eser çıktı.

Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde bahsettiği ‘Saray Hamamı’nın sıcaklık bölümünde, dolgu alanının 2 metre altında özel bir beze sarılı olarak bulunan Kur’an-ı Kerim ve diğer eserlerin, kazı evinde yapılan temizleme işlemlerinin ardından Atatürk Üniversitesi Yazma Eserler Bölümü’ne gönderileceği, burada gerekli onarım ve bakım işlemlerinin yapılacağı belirtildi.

5 YÜZYILDIR ORADAYDI

Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi ve Kemah Kalesi Kazı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Yurttaş, el yazması eserleri çıkarıp kazı evine getirdiklerini ve temizlik işlemlerini yaptıklarını anlattı. Yurttaş, ‘Çünkü dolgu olan toprağın 2 metre altından çıkmıştı.

Eserlerin büyük bir bölümü nem ve küften zarar görmüştü. Haşerat da vardı, bunların kaba bir temizliğini yaptıktan sonra verilen bilgiler doğrultusunda eserleri tasnif ediyoruz.

İçlerinde 16. yüzyıla kadar giden Kur’an-ı Kerim’in 37 varağı ele geçti. 18-19’uncu yüzyıla ait tezhipli Kur’an-ı Kerimler, medreselerde okutulan fıkıh, kelam gibi dersleri konu edinen kitaplar…’ diye konuştu.

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön
ergene haber ogretmenler.org felsefe çorlu haber çift mekanizmalı perde