Anasayfa / Güncel / Selam vermek sünnet, almak farz

Selam vermek sünnet, almak farz

İslam dini, Müslümanların toplum halinde medeniyet üzere yaşamalarına büyük bir önem verir. İslam’ın adabı muaşeret kurallarında önemini vurguladığı bir konu da selam vermek ve almak. 

Müslümanlar arasında selâm vermek bir sünnettir, bir dostluk ve hayırseverlik alâmetidir. Selâm almak da bir farzdır. Fakat selâm verirken aşağı doğru bükülmek mekruhtur. Öyle ki, bazı âlimlere göre, selâm verirken rüku haline yakın eğilmek, secde etmek gibidir. Yaratıklara saygı için yapılacak bir secde imana aykırıdır.

Bir hadis-i şerifde buyurulmuştur: “Siz iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız. Size bir şey göstereyim mi ki, onu yaptığınız zaman birbirinizi sevmiş olursunuz: Aranızda selâmı yayınız.” Selâm vermenin bazı edepleri vardır. Bir topluluğun yanına girilirken konuşulmadan önce “Esselâmu aleyküm” diye selâm verilir. İçinde insan olmayan bir yere girildiği zaman “Esselâmu aleyna ve alâ ibadillahissalihin” denilir.

Gençler yaşlılara, süvariler yayalara, yürüyenler oturanlara, arkadan gelenler önden gidenlere selâm verirler. Bir topluma verilen selâma “Ve aleykümüsselam” diye içlerinden biri karşılık verirse, diğerlerinden selâm alma görevi düşmüş olur. Fakat o topluluk içinden hiçbiri karşılık vermezse, hepsi de günahkâr olur. Bir toplantıdan ayrılırken de selâm vermek iyidir. Kendisine selâm verilen kimse, daha güzel bir selâmla karşılıkta bulunarak şöyle der: “Ve aleykümüsselâmu ve rahmetullahi ve berakatüh.” Bunu söylemek yerine göre pek güzeldir. Bir kimsenin selâmını getirip tebliği edene “Aleyke ve Aleyhisselâm” diye karşılık verilir. Bir mektupla selâm yazılmış olursa, ya dil ile veya yazı ile: “Ve aleykesselâm” denilir. Selâma karşılık veremeyecek durumda olanlara selâm vermek mekruhtur. Onun için yemek yiyene, Kur’an okuyana, hutbe dinleyene, namaz kılana selâm verilmemelidir. Verilirse, cevablanması mutlaka gerekmez. İşlediği günahı açıkça söylemekten çekinmeyen kimselere (fasıklara) selâm vermek mekruhtur.

 

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön
ergene haber ogretmenler.org felsefe çorlu haber