Anasayfa / Fetvâ / İtikad / Küfür-Şirk / Müslümana kafir diyen, kafir olur mu?

Müslümana kafir diyen, kafir olur mu?

 • Müslümanı Küfür ile İtham
Selamun aleykum, bir kişi ölmüş bir müslümanın ardından ”Kafir’ dese veyahut Canlı birinin ardından kafir derse o kişi müslümansa isnad ettiği küfür kendine mi döner? Peki Küfür isnad ettiği için pişman olup tevbe eden kişinin tevbesi geçerli midir ? Geçerli olma şartı helalleşmek midir ?Helalleşmesi mümkün olmayan hayatta olan bir müslümana veya müslüman bir merhum, merhumeye(ölüye) isnadı için çok tevbe etse lakin helalleşmese tevbesi geçerli olmadığından sürekli kafir mi kalır ? Ahmet TAY

Değerli Kardeşimiz;

Müslümana kafir diyen, karşıdaki kişi kafir değil ise kafir olur. (Ancak sizin olup olmadığınızı Allah bilir)

Eğer bunu kendi kendine söylemiş yani şahit yok ise karşıdaki kişinin de haberi yok ise tevbe yeterlidir.

Eğer bunu söylediğinde yanında şahitleri varsa yahut bizzat karşıdaki kişiye açıkça söylemiş ise, o kişinin helalliği de gerekir.

Eğer karşıdaki kişi ölmüşse, ve bu durumundan varislerinin de haberi var ise varislerden helallik almanız yeterlidir. Varislerinin haberi yok ise de yine de varislerden helallik almanız iyi olur.

Hiç bir durumda yapılacak bir şey yoksa tevbe daima geçerlidir. Sürekli kafir kalma gibi bir durum asla olmaz. Tevhid daima geriyi siler atar. 

Selam ve Dua ile

Nurulenvar Fetva Kurulu

2 Yorumlar

 1. Selamun Aleyküm,

  Ben başka bir ilim adamından duymuştum ki (bana da daha uygun ve mantıklı geldi ki, kendi sözlerim ve yorumlamam ile aklımda kaldığı kadarını yazacağım, anlatılmak istenen anlaşılsa yeter) ***
  Şöyle ki: “Müslümana kafir dersen ve o da kafir değilse, sen kafir olursun.” diyorlar. Bunu yanlış anlıyorlar. Doğrusu şöyle olsa gerektir: Bir müslüman kimseye kafir demenin helal, caiz olduğunu vs. söylerse, bunu böyle kabul ederse, o kafir olur. Yoksa öteki türlü değil. (aklımdaki kadar sözü burada bitti)
  Yani, mesela ben size kafirlik isnatıyla kafir olmuyorum; ama siz müslümansınız ve bir şeyden dolayı dedim ki: Buna kafir demek caizdir. Bu ise sıkıntılı olan durum yani. Arada ince bir ayrıntı var. Yanlış biliyorsak affola.. Bahsi geçen mes’eleyi Ayet ve/veya hadislerle doğrularsanız -kaynaklarıyla, varsa da orjinal metinleriyle- memnun olurum inşaAllah ki, böyle bir şey ile karşılaştığımda doğrusunu tebliğ etmiş oluruz inşaAllah.

  Selamet ile…

  *** : Kaynağını bulunca -video idi- gönderirim inşaAllah.

 2. h.şerifte muslumana kafir diyen muhakkak kafir olur buyruluyor kaynak (müslim iman bahsi 111)( ahmed b.hanbel 2/23,60,142)

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön
ergene haber ogretmenler.org felsefe çorlu haber çift mekanizmalı perde