Anasayfa / Fetvâ / İtikad / Küfür-Şirk / Arif Pamuk kitaplarındaki ifadeler şirk mi?

Arif Pamuk kitaplarındaki ifadeler şirk mi?

  • Arif Pamuk Kitapları
Piyasada bolca bulunan dua kitaplarından Arif Pamuk ”un Esmaül hüsna Allahın 99 ismi şerifinin havas ve esrarı ”adlı kitabını ve diğer dua ve sure kitaplarını aldım fakat Allahın bütün isimleri bir yıldıza bağlanmış ; örneğin : er- Rezzak ismi rızık için 190 kere okunur venüs yıldızı vakti ,şunun için şu yıldız vaktinde şu kadar okunmalı …Bunlar şirk değil mi ,dinimizde var mı ? Allah’ın isimlerini ve bazı dualarımızı bazı gezegen vaktinde okumamız caiz mi ? Allah razı olsun. Ahmet

Değerli Kardeşimiz; 

Allah Teâla’nın her bir esma’sı sırlarla doludur, Her bir varlığı olduğu gibi, elbette gezegenleri de yaratan yüce Allah’tır. Yüce Allah’ın güzel isimleri zamanla ve mekanla sınırlamadan her vakitte okunabilir. Bu konuyu baştan aşağı ele alacak olursak, yazacaklarımızdan koca bir kitap çıkabilir. Ancak biz, ayrıntılara girmeden sizin sorunuza cevap vermiş olalım inşaAllah.

Nasıl ki, yüce Allah’ın hakkında şüphe olmayan tüm dostlarından hayatta yahut kabir’de olsa da yardım istemek ehli sünnet’e göre caiz ise, bir kısım esma’ların özel vakitlerde okunduğunda daha yoğun biçimde tecelli ettiği de doğrudur ve buna inanmak caizdir. Ancak!

Nasıl ki, kişi gelen bu yardımı Allah’tan değil de yardım istediği Allah dostundan (O’nun meydana getirmesiyle) bilirse şirke düşüyor ise, elbette bu esma’ların tecellilerini gezegenlere güneşe aya vesaire bağlamak da yanlıştır. Yahut filanca gezegenin zamanı geçti artık bu esma’yı yapsam da faydası olmaz gibi bir düşüncede yine bu sırları gezegenlere vermek olacağından tehlikeli olur.

Bu konuyla ilgili bir örnek olarak Resulullah’ın Ay’ın dolunay halini aldığı günlerde  (ayın on üç, on dört ve on beşinci günlerinde) oruç tuttuğuna dikkat çekmek isteriz. Dinimizde, özel vakitler her ibadet için vardır. Mesela normal bir günde okunan bir Kur’an harfi sevabı 10 iken, Ramazan ayında aynı harfin sevabı en az 1000 olmaktadır. Yahut normal bir gecede Kur’an okumanın hayrı, Cuma gecesi okunan Kur’an hayrına yetişmemektedir. Aynı şekilde namaz zikri de söz konusu nafile namazlar olduğunda geceleri kılınan nafile namazların hayrı daha fazladır. Kur’an okumakta, namaz kılmakta ve sizin kastettiğiniz vird’ler bunların hepsi zikirdir. Elbette bu virdlerinde bazı zamanlarda daha yoğun tecelli ettiği doğrudur ve bunları böyle kabul etmek caizdir. Elbette her şeyi Allahtan bilerek!

Düzenleme:  Sayın Arif Pamuk’un bahsedilen eser incelenmiş ve herhangi bir şirk olgusuna rastlanmamıştır. Gönül rahatlığıyla okuyabilirsiniz.

Selam ve Dua ile.

Nurulenvar Fetva Kurulu

Bir yorum

  1. orhan pamuk taraf’a geçmiş. zaman’ın buna karşılık acilen arif pamuk’u kadrosuna katması lazım. her hafta amme cüzü, dualar…

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön
ergene haber ogretmenler.org felsefe çorlu haber çift mekanizmalı perde