Anasayfa / Fetvâ / Hayat / Gayr-i Müslimler / Hristiyanların çocuklarına şifa için dua edilir mi?

Hristiyanların çocuklarına şifa için dua edilir mi?

Selamun aleykum
iş nedeniyle görüştüğüm başka bir ülkeden hristiyan arkadaşımın yetişkin olan kızı böbreklerinden rahatsız.Hastalığı teşhis edilemiyor ve doktorunun söylediğine göre böbrekleri zarar görüp ölebilirmiş.Acaba bu gibi kimselerin sağlığına kavuşması için dua etmek günah mı?
Üzerlerine şifa maksatlı fatiha ya da şifa duası okumak caiz midir?
Belki islama yönelirler diye düşündüm, yine de yanlış birşey yapmak istemem.
kafir olarak ölmeleri halinde dua edemeyeceğimi tevbe suresinin ilgili ayetini biliyorum. Allah razı olsun. Deniz Turan

ve Aleyküm Selam Değerli Kardeşimiz;

Hristiyan çocuğu olsun, Yahudi çocuğu olsun yahut inançsız bir kimsenin çocuğu olsun, tüm çocuklar büluğ çağına kadar masum ve günahsızdırlar. Ailelerinin, atalarının inançları ne olursa olsun, çocuklar onlardan beridir ve günahsızdır. Büluğ çağına geldikten sonra, artık çocuk hüviyetinden çıkarlar ve aynı derecede sorumlu olmaya başlarlar. Bu sebeple sorunuzda bahsettiğiniz kişi büluğ çağına gelmemiş bir çocuk ise, siz bu masum çocuğun hem sağlığına hem hidayetine dua edebilirsiniz.

Sorunuzda çocuk için “yetişkin” ifadesini kullandığınızdan, eğer bu çocuk büluğ çağını geçmişse artık o  da tıpkı ailesi gibi Hristiyan bir yetişkindir. Yetişkin olan ve İslamla şereflenmeyen kimselere ise yalnızca hidayetleri için dua caizdir. Çünkü onların herşeyden önce hidayete ihtiyacı vardır.  Fatiha suresi gibi Müslümanlara hediye edilen ve yine bu surenin son ayetinde geçen “ve led dâllin” lafzıyla  “sapkınlar” dan kastın hristiyanlar oldukları müfessirlerce beyan edilen ve yine  son ayetinde yahudi ve hristiyanları yeren şerefli bir sureyi bir hristiyana şifa niyetiyle okumanın tezat olduğu ve uygun olmayacağı vicdani kanaatlerce açıktır.

Selam ve Dua ile.

Nurulenvar Fetva Kurulu

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön
ergene haber ogretmenler.org felsefe çorlu haber çift mekanizmalı perde