Anasayfa / Fetvâ / Hayat / Gayr-i Müslimler / Alevilikten Ehl-i Sünnet’e geçtim, ne yapmam gerek?

Alevilikten Ehl-i Sünnet’e geçtim, ne yapmam gerek?

  • Alevilikten ehl-i sünnet’e geçiş
Ben alevi bir vatandaşım müslümanım diyorduk hep ama bize öğretdikleri gibi müslümanım demekle bu iş olmuyormuş yeni yeni farkına vardım ve bende ehli sünnete geçmeye karar verdim bundan sonrada namazlarmı kılıyorum ve orucumu tutacağım çevremden dışlanmayı göze alarak şimdi size sormak istediğim iki sorum var birincisi daha önce kılmadığım namazları kaza etmem gerekirmi birde bu sebepten dolayı ve iş yerimin imkanlarından dolayı akşamları namazımı 3 veya 4 rekatı evde toplu kaza ediyorum bu şekilde kaza etmeminde günahı varmıdır Allah razı olsun bu sorularımı okuduğunuz için. Tolga Yenihayat

Değerli Kardeşimiz;

Uyanmanız güzel bir gelişme olmuş Allah teâlâ “Hâdi” ismi şerifi ile size tecelli etmiş. Sorunuza gelince kaza namazlarınızı azar azar kaza etmek suretiyle başlayın, misâlen her vakit namazdan sonra o vaktin bir kazasını kılabilirsiniz, eğer vaktiniz olmayacaksa şafii mezhebini takliden sadece farzları kılarak kalan günün sünnetleri yerine de kaza kılabilirsiniz.

Vakit namazları kazaya bırakıp akşam topluca kılmak meselesine gelince; böyle bir şeye kesinlikle cevaz yoktur. Ancak şöyle yapabilirsiniz, işyerinde namaz kılmaya izin vermiyorlar yahut vakit olmuyor ise namazların sadece farzlarını kılarsınız ama yinede kılarsınız. Bunun dışında namaz kılmamak, kazaya bırakmak en büyük günahlardan biridir. Resulullah asm “Kişi ile küfür arasında, namazın terki vardır” buyurmuşlardır. Yok işyeri sadece farzlara dahi izin vermiyor ise, o zaman yapılacak iş namazları kazaya bırakmak değil işi bırakmaktır. Elbette namaz kılmayan kafir olmaz (farz olduğunu inkar etmediği sürece) ancak büyük günahkar olur. Namaz kulluk dairesinde bulunmaktır. Asla terk edilemez.

Selam ve Dua ile

Nurûlenvar Fetva Kurulu

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön
ergene haber ogretmenler.org felsefe çorlu haber çift mekanizmalı perde