Anasayfa / Hadîs / Güllerin efendisi (s.a.v)’in en sevdikleri

Güllerin efendisi (s.a.v)’in en sevdikleri

Resulullah SAV Temsili İmajEn çok hoşlandığı yiyecek etti. Kabağı çok severdi. Hurmalardan acve hurmasını severdi. Tatlı ve balı severlerdi. Hazreti Peygamber (s.a.v)’in katık olarak yediği şeyler koyunun ön kolu ve sırt eti, pirzola, kebap, tavuk, et çorbası, tirit, kabak, zeytinyağı, çökelek, kavun, helva, bal, hurma, pazı, anber balığı… Taze hurma ve kavun çok yerlerdi ve “Bunlar güzel meyvedir” derlerdi. O’nun sevdiği bazı yiyecekler için söylediği sözler: “Sirke ne güzel katıktır.” Zeytinyağı yiyiniz ve kullanınız. Çünkü bu yağ mübarektir.” “Etlerin en güzeli sırt etidir.”

“Peygamber Efendimiz bal şerbeti, hurma ve kuru üzüm şırası gibi içecekleri severlerdi. İçilecek şeylerde en çok sütü severlerdi. Efendimizin en sevdiği renk beyazdı. Beyaz giymeyi severdi. Efendimiz (s.a.v) ata binmeyi çok severdi. Özellikle doru, karayağız veya sarı renkli olanları. En sevdiği giysileri Bürd-i Yemani (Pamuktan veya ketenden dokunan bir kumaş). Ebu Kebşeti’l Enmari’nin rivayetine göre Efendimizin (s.a.v) turunç ve kızıl güvercini seyretmeyi seviyorlardı. Rasul-u Ekrem’in (s.a.v) koyun ve keçileri çok sevip onlara ‘bereket’ adını verirdi. Bir kimseye “Evinizde kaç bereket var?” diye sorduğunda bununla keçiyi kastettiğini anlarlardı…

Seferde ve hazerde beş şeyi; ‘aynayı, sürmeyi, tarağı, makası ve misvağı yanından ayırmazdı. Peygamber Efendimiz (s.a.v) Hasan (güzel adam) ismini çok sevdiği için ilk torununa bu ismi verdi. Diğer torunu doğunca da bu sefer ona ‘küçük güzel adam’ (Hüseyin) ismini koydular. En sevdiği kız ismi de Zeynep’dir.

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön
ergene haber ogretmenler.org felsefe çorlu haber