Anasayfa / Hadîs / Bazı yiyecekler ve hikmetleri

Bazı yiyecekler ve hikmetleri

Hikmetli YiyeceklerTuz: Yemekten önce tuza banmak: Tuzda 70 derde şifa vardır. Peygamberimiz s.a.v Efendimiz, Hazreti Ali (r.a)’a hitaben şöyle buyurmuşlardır “Ey Ali, yemeğe tuzla başla! Çünkü 70 derde devadır.” O dertlerin bazıları şunlardır: Sinir hastalığı, cüzzam, baras, karın ağrısı ve diş ağrısı.” Diğer bir hadis-i şerifte şöyle buyrulmaktadır “Katıklarınızın en büyüğü tuzdur.”

Bal: Yetmiş Peygamber bala bereketle dua ettiler. Hem Kur’an-ı Azimüşşan’da onun hakkında “Onda insanlar için şifa vardır(Nahl suresi Ayet 69) buyrulmuştur. Kim her ay üç sabah bal yerse o ayda hiç bir hastalık görmez. Bir hadis-i şerifte, “Helal bir dirhemle bal satın alınıp yağmur suyu ile içilirse, her hastalığa şifa olur.

Çörek Otu: Hadis-i şerifte “Çörek otu ölüm hariç bütün derde şifadır.” buyrulmuştur. Çörek otunun hastalıklara şifâ oluşu hakkında Hz. Aişe şöyle demiştir “Hz. Peygamber buyurdu ki ‘ Şu kara tane (çörek otu) sâ’dan başka her hastalığa şifâdır‘ Ben de sâm nedir? diye sorunca Rasûl-i Ekrem ölümdür diye cevap verdi. ”

Nar: Hadis-i şerifte şöyle buyrulmuştur “Her narda mutlaka cennet sularından bir damla vardır.” Onun için nar yerken çok dikkat etmek, tek bir danesini bile yere düşürmemek, yerken kimseyi ortak etmemek gerekmektedir” Hz.Ali (r.a) “Narı etli kısmıyla beraber yiyiniz. Zira nar mideyi tabaklayıp temizler.”

Üzüm: Hem katıktır, hem meyvedir. Üzümü ekmekle yemek sünnettir. Üzümü tane tane yemelidir. Hz. Aişe validemiz Rasulullah (s.a.v)’in sol eline üzüm salkımını alıp, sağ eli ile tane tane yediğini rivayet etmiştir. Kuru üzümü, taze üzüm ile yemek de sünnettir.

Süt: Peygamber Efendimiz sütü severdi. Şöyle buyururdu “Yüce Allah bir kişiye süt ikram ederse, o kimse sütü içeceği zaman; Allah’ım bize bu sütü bereketli kıl, bize daha çok süt ihsan et diye dua etsin. Çünkü yiyecek ve içeceklerin yerini tutan, açlığı ve susuzluğu gideren sütten başka bir gıda bilmiyorum.” demiştir.

Un Helvası: Cibril a.s.in Peygamber Efendimiz’e gece namazında, beline kuvvet vermesi için, un helvası yemesini tavsiye ettiği rivayet edilir. Hz. Âişe (r.a)’ın şöyle dediği nakledilir: “Rasûlullah (s.a.v) hiç bir taama, yemeğe un helvası kadar sevinmezdi. Onu sever, kendisine ikram edilince de  yüzünde ferahlık görülürdü.

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön
ergene haber ogretmenler.org felsefe çorlu haber