Anasayfa / Kültür & Sanat / Osmanlıya açılan kapılar

Osmanlıya açılan kapılar

Anadolu kültürünü, hayat tarzını ve Osmanlı’nın unutulan el işçiliğini yansıtan en nadide eserler Ataköy’de sergileniyor.

Ataköy’deki Airport Outlet Center’da 5 Temmuz Perşembe günü açılan “Osmanlı’ya Açılan Kapı” sergisinde sanatkâr dedelerimizin ince ahşap zanaatının en âlâ örnekleri sergileniyor.

Koleksiyoner ressam Adil Menemencioğlu’nun özel katkılarıyla gerçekleştirilen sergide 18’inci ve 19’uncu yüzyıl Osmanlı el işçilik zanaatı örneklerine ait 32 kapı yer alıyor.

Sergi özelinde görüştüğümüz ressam, koleksiyoner, Adil Menemencioğlu, “Halkımızın Osmanlı sanat eserlerine yönelik ilgisi her geçen gün artıyor. Bu keyfiyet sadece Türkiye’ye has bir durum değil, Avrupa insanı da Osmanlı’yı keşfetmeye başladı” diyor.

Ressam Adil Menemencioğlu serginin amacını “Anadolu kültürünü, Osmanlı kültürünü ve sanatlarını tanıtmak” şeklinde özetliyor. Anadolu’nun pek çok bölgesindeki eski konaklardan, köşklerden çıkan tarihi kapıları ücra kasabalardaki antikacıları, eski eşya satıcılarını dolaşarak temin eden Menemeencioğlu, kapılardaki kündekârî işçiliğini yapılabilecek usta sayısının bir elin parmaklarının sayısından daha az olduğunu, kendisini asıl üzen durumun ise insanlarımızın “kündekârî”nin ne olduğuna dair hiçbir bilgisinin bulunmaması olduğunu ifade ediyor.

Anadolu’nun birçok yöresindeki konaklardan ve Osmanlı evlerinden toplanan kapılar, Anadolu kültürünün, Osmanlı insanının hayat tarzını ve Osmanlı’nın unutulan el işçiliğini yansıtan en nadide eserler arasında yer alıyor.

Daha önce hat, tezhip, minyatür, ebru, kalemişi, kaatı, resim, gravür, taş baskı, elyazması ve Osmanlı tekstil ürünlerinden oluşan sergiler de açan ressam koleksiyoner Adil Menemencioğlu, serginin hedefini Osmanlı’dan günümüze sanat eserlerini İstanbul’un orta yerinde kamuoyunun ilgisine arz edilerek gönüllerde eskimez medeniyetimize ait kapılar açılması olarak özetliyor.

ÖZ SANATLARIMIZ ÖNCELİKLER ARASINA GİRMELİ

Menemencioğlu şunları söylüyor: “Osmanlı sanat eserlerine ilgi her geçen gün artıyor. Bu keyfiyet sadece Türkiye’ye özgü bir durum değil, Avrupa insanı da Osmanlı’yı keşfetmeye başladı. Sanat belirli bir kültür ve birikimin üzerine inşa ediliyor. Sanat zevki ve anlayışı böyle… Günümüz Türkiye’sinde birkaç nesil Arapça ve Osmanlıca bilmediği için hat sanatından, tezhipten, minyatürden, ebrudan uzak kalındı. Şimdi artık insanlarımız öz sanatlarını öncelikleri arasına almaya başladı.”

Günümüz insanının ilgi ve idrakine sunulan kapılar, Osmanlı’nın şehircilik ve mimari düşüncesine ışık tutarken diğer yandan eskimez Osmanlı medeniyetinin ihtişamına atıfta bulunuyor.

Ataköy’deki Airport Outlet Center sergi alanındaki “Osmanlı’ya Açılan Kapı” sergisi, sizleri bekliyor.

 

Bir yorum

  1. Osmanlıya Açılan Kapı Sergisi Airport Outlet Center’da.El işi Osmanlı kapıları 18 Nisan’da Airport Outlet Center’da.

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön
ergene haber ogretmenler.org felsefe çorlu haber