Anasayfa / Kültür & Sanat / “Cennet’in Kapıları Sergisi” Sivas’ta açıldı

“Cennet’in Kapıları Sergisi” Sivas’ta açıldı

UNESCO‘nun Dünya Mimari Anıtları listesinde yer alan Divriği Ulu Camisi ve Şifahanesi’nin fotoğraflarından oluşan ”Cennetin Kapıları” adlı sergi, Sivas’ta sanatseverlerle buluştu.
Sivas Valisi Ali Kolat, Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi’ndeki açılışta yaptığı konuşmada, “Cennetin Kapıları” adlı çalışmanın, Divriği Ulu Camisi’nin tarihine, geçmişine ve kültürel yapısına uygun bir sergi olduğunu belirtti.
Serginin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür eden Kolat, ”Divriği Ulu Camisi ve Şifahanesi’nin tanıtımıyla ilgili ‘UNESCO-Sivas Buluşması’ diye güzel bir programımız oldu. Çok da ilgi gördü. Hala da olumlu tepkileri geliyor. Özellikle Divriği Ulu Cami ve Şifahanesi öne çıkıyor. Divriği’ye gidemeyenlere, görmek isteyenlere, merak edenlere ‘hemen buyurun’ deme imkanımız oldu” diye konuştu.
Sivas Müze Müdürü Ayşegül Canan Ortakçı da serginin ‘Divriği için ne yapabilirim, nasıl daha iyi tanıtabilirim?’ düşüncesiyle Divriğili Yüksek Mimar Hasan Basri Hamulu tarafından tasarlandığını, fotoğraf çekimlerinin ise mimar Cemal Emden’in tarafından yapıldığını söyledi.
Ortakçı, Ankara ve İstanbul başta olmak üzere Fransa, Brezilya ve bazı Avrupa ülkelerinde de sanatseverlerle buluşan fotoğrafların, bundan sonra Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi’nde kalıcı olarak sergileneceğini bildirdi.

Konuşmaların ardından Kolat, Belediye Başkanı Doğan Ürgüp ve diğer protokol üyeleriyle sergiyi gezdi.

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön
ergene haber ogretmenler.org felsefe çorlu haber