Anasayfa / Tarîh / Yavuz Sultan Selim’in İlme Verdiği Önem

Yavuz Sultan Selim’in İlme Verdiği Önem

Yavuz Sultan Selim Temsili İmajYavuz Sultan Selim’in bir sefer dönüşü yanında, çok kıymet verdiği hocası Anadolu Kazaskeri Kemal Paşazâde vardır. Yavuz Sultan Selim ve hocası Kemal Paşazâde, hem yol almakta hem de ilmi sohbetlerde bulunmaktadırlar. Bu sırada çamurlu bir sahadan geçilirken, Kemal Paşazâde’nin atının ayağından sıçrayan çamur Yavuz Sultan Selim’in kaftanını kirletir. Bu hâdise karşısında büyük âlim Kemal Paşazade’nin mahcubiyeti yüzüne yansımıştır.

Koca sultan, ilme ve âlime verdiği ehemmiyetin bir ifadesi olarak şunları söyler: “Kederlenmeyiniz. Sizin gibi bir âlimin atının ayağından sıçrayan çamur bizim için bir ziynettir.” Ve kaftanını çıkarıp hizmetkârına uzatırken: “Vasiyetimdir, öldüğüm zaman bu kaftanı sandukamın üzerine koysunlar.” diye emir buyurur.

Hakikaten Yavuz Sultan Selim vefat ettiğinde vasiyeti yerine getirilmiş ve bu kaftan sandukasının üzerini süslemiştir.

5 Yorumlar

  1. Ablalar Abiler Af Buyrun Ama,Atatürkü Hangi Kanun Maddesine Göre Sevmek Zorundayım?Benim Atam Fatih Sultan Mehmed,Yavuz Sultan Selim..Kafi.

  2. “Cesareti ile Yaşayamayan, Esareti ile Ölür.” Yavuz Sultan Selim

  3. Tarihin Kara Kutusu

    GÜLEN; hristiyan aleminin anasını ağlattığı dönemde Osmanlı’yı arkadan vuran Şah ismail’in yerini aldı ama neyseki II.YAVUZ SULTAN SELİM VAR

  4. Yavuz Sultan Selim’in mühründe “Yalnız Yaradan’a güvenirim.” yazardı. Ruhu şad olsun.

  5. Ahmet Yaşar GÖLDAL

    Tek eşli ve de sakalsız olan yegane Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selim’dir… Kendini yeniçeri kabul ettiği için sakal bırakmamıştır!

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön
ergene haber ogretmenler.org felsefe çorlu haber çift mekanizmalı perde