Anasayfa / Fetvâ / Aile / Muhtelif Meseleler / Sevdiğim kız ve durumumuz ile ilgili sorularım

Sevdiğim kız ve durumumuz ile ilgili sorularım

Merhabalar Hocam,

Selamünaleyküm.

Ben 23 yaşında üniversiteden yeni mezun olmuş bir gencim. Kısmen dini vazifelerini yapmaya çalışan biriyim. Size evlilik konusunda yaşadığım problem konusunda yardım talep ediyorum.

Durumu en baştan izah edeyim, yorumlayabilmeniz içim.

Ben bir kıza üniversitemin ilk yılında duygusal anlamda birşeyler besleyerek yanaşmaya çalıştım. Kızla ilk konuştuğumda direkt niyetimin ne olduğunu ifade ettim. Uzun bir süre konuşamadık, olmayacağını ifade etti. Ama benim kalbim bu işten vazgeçemedi. Zaman zaman telefondan internetten görüşmelerimiz oluyordu. Ama bana hiç umut vermiyordu. Ancak ben üniversitenin sonuna kadar bu kız için çalışacağıma söz verdim. Namaz kıldığımda, Allah’a dua ettiğimde hep nasibim olsun inşaallah hayırlısıyla ona yakınlaşabileyim diye dua ediyordum. İki senelik süreç böyle geçti. Bu süreçte çok az görüştük. Gelişmelerle bende olumlu şeyler beslediğini ifade etti bana ikinci sınıfın ortasında. Bu sözünün ardından birbirimizi daha iyi tanımak için artık bir çok şey paylaşmaya başladık. Yeri geldi baş başa buluştuğumuz oldu. Ancak öğrenci evindeki bir arkadaşının hareketleri, bizim aramızdaki iletişim probleminden ötürü ( birbirimizle sorunlarımızı konuşamadığımızdan ) üç dört aylık bir kopukluk yaşadık ardından tekrar konuşma imkanımız oldu ve sorunları çözebildik. Bu süreçte aramızdaki iletişim problemlerini çözdük diyebilirim. O günden bu yana hiçbir kopukluğumuz olmadı. İyi anlaştığımızı söyleyebilirim. Kız arkadaşımın ev arkadaşından ayrılması durumu, evine hırsız girme gibi durumlarda hep beraber ayakta durmaya çalıştık.

Kız arkadaşımla son sene çok pişman olarak söyleyeceğim bir takım yanlışlarımız da oldu nefsimize yenik düşüp. Hatamızı anladık ve tövbemizi de ettik. Bu hataya da bir daha düşmeyeceğimize inanıyoruz.

Son bir senedir önümüzde önemli bir sorun var. Kız arkadaşımın teyzesinin oğlu ( çocuklukları ayrı geçmiş, uzakta yaşamışlar ) evlenme talebinde bulundu teyzesi ve eniştesi vasıtasıyla. İşin aslı seneleridir konuşulan dilde olan bir konuymuş hatta bir vasiyet bile söz konusu olduğu söylentisi var. Annesi bu konuya çok sıcak bakıyor istiyor ve kız arkadaşımı bu konuda çok zorluyor son bir senedir( el seni mutlu edemez, tanıdığımız sana kıyamaz deyip özellikle ). Benimle olan arkadaşlığını annesine bahsetti bu konular açılınca ama annesi bu ilişkimize hiç sıcak bakmıyor. Benim ailem bu konuda tam destek yanımda. Mezuniyet törenimde de kendisiyle tanıştılar.

Kuzeni arkadaşımı aradığında böyle bir şey düşünmediğini ve teyzesi evlerine geldiğinde de olmayacağından ve benim varlığımdan bahsetti. Ancak hala baskı devam etmekte. Ve artık bu olaylar bizim ilişkimizi etkilemeye de başladı. Tek konuştuğumuz konu bu olmaya başladı. Kız arkadaşım bu konuda çok yıprandı, yoruldu, bunaldı ki benden vazgeçmeyi bile denedi. Ve artık ne yapacağımızı bilmiyoruz. Bende büyüklerimle bu konuyu paylaştığımda, bu konunun ancak bizim gidip kendimizi tanıtmamızla çözüleceğini aksi taktirde kızı kandırıp işi bozabileceklerini ifade ediyorlar. Kız isteme şeklinde değil en azından annelerin birbirleriyle tanışmalarının uygun olacağını söylediler. Adı konması ardına istedikleri tarihte biz hareket edebiliriz. Ben kız arkadaşıma bu taleple gittiğimde kız arkadaşım iş almasını beklemem gerektiğini, ailesinin ekonomik yönden sorunlarının çözülmesi gerektiğini söylüyor ki bu süreç en azından bir – bir buçuk sene olacak gibi gözüküyor. Oysaki ben olmamış olsam ve arkadaşımın kabul etmesi durumunda kuzeniyle en azından bir söz keseceklerini düşünüyorum.

İş konusunda da bir sıkıntım yok şu anda. Kurumsal bir firmada savunma sanayisi projelerinden mühendis olarak görev alacağım. Ailesinin onaylayabileceği bir durumda olduğumu düşünüyorum. Ailem hacca gitmiş, onunda ailesi belli düzeyde dinini yaşamaya çalışıyor. Ailelerin uyuşmama sorunu olacağını düşünmüyorum.

Kız arkadaşıma gerçekten güveniyor, inanıyorum. Ailesine karşı beni savunabileceğine de inanıyorum. Ancak annesinin halleri beni ürkütüyor. Hakkımı helal etmiyorum demesi durumunda ne yapabilir ki?

Bu durumda benim ne yapmam uygun görünüyor?
Ailelerin rızası olmadan bir şey olsun istemiyorum. Huzursuzluk yaşamak istemiyorum. Güzel büyük bir ailem olmasını istiyorum. Ancak bu işin olmaması bozulması beni psikolojik yönden çok kötü etkiyecek, hele ki diğer işin olması durumunda kendimden korkuyorum, kendimi tutamayacağımdan. Namazlardan sonra hep Rabbim’e hayırlısını vermesini dua ediyorum.
Bu tür durumlarda dinimiz nasıl davranmamızı istiyor?
İstiareye yatmamız gerekir mi?
Hayırsız gördüğümüz taktirde yollarımızı ayırmamız mı uygun görülüyor?
Bu durumun kader boyutunu nasıl açıklayabiliriz ?
Kız arkadaşımın teyzesi bu konuda kendisine yolun açık olsun dedi yuva yıkanın yuvası olmaz demişti konuşmaya geldiğinde. Bu işin o konudan ötürü bozulması durumunda benim hakkıma girmiş oluyor mu kuzeni, teyzesi, annesi beni bildiklerinden ötürü ?
( Beş senedir ben bu insan için çalıştığımı düşününce ? )
Tövbe ettiğimiz konu hakkında günahlarımızı affettirmek için başka neler yapabiliriz ?

Çok uzun oldu. Kusura bakmayın.

Teşekkürler
Saygılarımla

Değerli Kardeşimiz;

Kızın ailesini de razı etmek için her yolu denemenizi tavsiye ederiz. Araya büyüklerinizi sokarak birbirinizi sevdiğinizi evlenme niyetinde olduğunuzu olabilecek en sağlam biçimlerde gösterebilirsiniz.Her durumda sizi istemiyorlar ise de, burada kızın düşünceleri istekleri devreye girecek. İş yine sizde bitiyor. Dindar bir insanı istemeyen bir aileye karşı çeşitli arabuluculuklara rağmen bu tavırları devam ediyor ise, orada karar yetkisi kişinin kendisindedir. Ailesinin istediği biriyle evlenmek gibi bir zorunluluğu olmadığı gibi, evleneceği kişiyi ailesini gözardı ederek tercih etmesi de doğru olmaz. İki tarafında arasını bulmak gerek.

Zaten dua ediyormuşsunuz, ek olarak elbette istihareye’de yatabilirsiniz ancak bu kadar can sıkıcı etmenler olduktan sonra bu işten soğumuş olmanızda gayet haklı bir sebep. Hatta ortada büyük bir aşk yok ise kısmeti başka yerlerde aramak dahi tavsiye edilebilir. Bu konuyu size bırakalım.

Tevbe edilen günaha bir daha dönmemek nasuh tevbesinin en belirgin özelliğidir. En önemli kısmıda budur. Bunun dışında genel günahlarınız için çeşitli hayırlar yapmak, sadaka vermek gibi ek güzel eylemler gerçekleştirebilirsiniz.

Selam ve Dua ile

Nurûlenvar Fetva Kurulu

Bir yorum

  1. Merhaba bana bir hoca ugrak gin oldugununsoyledi ve konu ile ilgili deateginizi rica ederim sizinle lutfen gorusmek.isterim .
    Derya mutlu
    0544 637 21 64

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön
ergene haber ogretmenler.org felsefe çorlu haber çift mekanizmalı perde