Anasayfa / Fetvâ / Aile / Evlilik Hayatı / Ahirette kişinin tevbe ettiği günahlar başkaları tarafından görülecek mi?

Ahirette kişinin tevbe ettiği günahlar başkaları tarafından görülecek mi?

Hocam.kişinin yaptığı günahlar öbür dünyada başka insanlar tarafından görülür mü örneğin;bi kişi önceden başka bi erkekle bişeyler yaşamış ama bunu hiç kocasına diyememiş ama tövbe etmiş diğer dünyada kocası bunu görür mü? yoksa ölmeden helallik mi dilemeli? Toprak

Değerli Kardeşimiz;

Sorunuzda eksik bir bilgi var bu nedenle aktarım hatalı olmuş. Şöyle ki kişi bu günahına samimi tevbe etmiş ve tekrar etmemiş ise, tevbesi de kabul edilmişse ahirette kendisi de bu günahla hiç karşılaşmayacaktır. Bu nedenle kendinin dahi görmeyeceği şeyi başkalarının görmesi mümkün değil. Resulullah asm “Bir günaha tevbe eden, o günahı hiç işlememiş gibidir(İbn-i Mace) buyurmuşlardır.

Eşinize bunu söyleyip söylememe meselesine gelince. Bu konuda en doğru tavır yuva içinde huzursuzluk çıkmaması için açıkça söylemekten kaçınmak, dolaylı şekilde “Ben geçmişimde bazı günahlar işlemiş sonra bunlara tevbe etmiş bir insanım” şeklinde üstü kapalı anlatmak daha sağlıklı olur.

Selam ve Dua ile

Nurûlenvar Fetva Kurulu

4 Yorumlar

 1. Hocam, Allahtan korkun, herkes herkesin günahını görecektir.

  Ve sizin zikrediniz hadisi şerifi bir açıklamasını yapın.

 2. Hocam öyle bir hatalı fetva verdiniz ki, Allahın azabı sizin üzerinize olmasın.

  “Sorunuzda eksik bir bilgi var bu nedenle aktarım hatalı olmuş. Şöyle ki kişi bu günahına samimi tevbe etmiş ve tekrar etmemiş ise, tevbesi de kabul edilmişse ahirette kendisi de bu günahla hiç karşılaşmayacaktır. Bu nedenle kendinin dahi görmeyeceği şeyi başkalarının görmesi mümkün değil. Resulullah asm “Bir günaha tevbe eden, o günahı hiç işlememiş gibidir” (İbn-i Mace) buyurmuşlardır.”

  Ahirette bütün günahlar açıklanacaktır ve bir kimsenin önünü gelecektir. Öbür bir kimseler bu günahları görecekler hatta. Ama o günahtan sorgulanmiyacak, yani sanki hiç işlenmemiş gibi.

  Hele böyle namusu hakkı yalan söyleyen bir kimse kul hakkına ihlal etmekte ve bunun bedelini 100 % ödeyecektir.

  Yani bize kalan şey budur, biz gubahlarimizi sadece hakkını zedelemis kişilere söyler ve af dileriz ve tabiki Allahtan af dileriz. Ve namusumuz hakkında yalan söylemeyiz. Dogrudurust anlattın.

  Ve ondan sonra Allah bizi sorgulamaz, ama günah kayıt da olur ve her kimse bilir.

  Ama bizi bir kimsenin günahı irgilamaz.

 3. Değerli Kardeşimiz;
  Gelen soruyu dikkatlice okumamışsınız. Bu kimse kocasından başka bir kimse ile caiz olmayan işlere girmiyor henüz evli değilken caiz olmayan bir takım hallerde bulunmuş daha sonra tevbe etmiş ve evlenmiş. Böyle bir kimse kocasının kul hakkına girmiş olmaz, olayın işlendiği sırada kocası dahi yok. Bu kimse haram işlemiş dolayısıyla Allah’ın hakkına girmiş olur. Hakiki tevbe ile de Cenab-ı Hakk eğer bu kimseyi affetiyse daha sonradan böyle bir günahı karşısına çıkarmaz. Ayrıca herkesin günahını herkes görecek gibi bir durum da kesinlikle yok.
  Selam ve Dua ile

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön
ergene haber ogretmenler.org felsefe çorlu haber çift mekanizmalı perde