Anasayfa / Fetvâ / Aile / Evlilik Hayatı / Îslam’da çok eşlilik var mıdır?

Îslam’da çok eşlilik var mıdır?

İslamda çok eşliliğin hükmü varmıdır ?hangi durumlarda bir erkek 2.bir hanımını nikahına alabilir.Kuran-ı Kerimde bunun yeri nedir ? Zenhar

Değerli Kardeşimiz;

Eğer yetim olan (kız)lar hakkında (kendileriyle evlendiğiniz takdirde) adâletli olamayacağınızdan korkarsanız, o hâlde size helâl olan (başka) kadınlardan iki(nci), üç(üncü) ve (en çok) dörd(üncü hanımınız) olmak üzere nikâhlayın!  Buna rağmen (onların da aralarında) adâletli olamayacağınızdan korkarsanız, artık bir tek (hanım) veya sâhib olduğunuz câriyeler (ile yetinin)! Bu, haksızlık etmemenize daha yakındır. (Nisa /4)

Cenab-ı Hakk tek eş tavsiye etmiştir ancak dört eş’e kadar ruhsat vermiştir fakat bunun şartları vardır. İkinci, üçüncü ya da dördüncü eşi almış olan kişi aynı ölçüde adaletli davranmak zorundadır. Bu adalet her anlamdadır. Hem her türlü ihtiyaçlarını karşılama hem kalben hepsine aynı mesafede olma aynı sevgiyi duymalı. Bir insanın bu adaleti sağlamasının ne kadar zor olduğu da ortadadır.  En basit bir örnek olarak bir tanesine diğerlerine söylemediği bir tatlı bir söz söylese, sorumlu olur. Hem de islami ölçülerde sorumlu olur. Ahirette ciddi sıkıntı çekebilir. Çünkü kul hakkı riski çoktur bu işlerde. Tek eş tavsiye ederiz.

Selam ve Dua ile

Nurûlenvar Fetva Kurulu

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön
ergene haber ogretmenler.org felsefe çorlu haber