Anasayfa / Fetvâ / Helâl-Haram / Muhtelif Meseleler / Haram para ile ilgili sorular

Haram para ile ilgili sorular

  • Haram Para
Selamün Aleyküm, Benim 3 sorum olacak.

1) Kazancının tamamı haram olan bir adamdan meşru yol ile kazanılan paranın hükmü nedir?

2) Ara kazanç(Arbitraj) caiz midir?

3) Yarısı haram paradan oluşan sermaye ile kurulan işte elde edilen gelirin yarısı sadaka olarak verilse ve bu miktar yatırılan haram sermayeyi geçse, diğer %50 pay helal olur mu? Allah’a emanet olun. Veli

Değerli Kardeşimiz;

1) Eğer sizin yaptığınız iş meşru ise size helaldir. Ancak kötü bir yer işletiyorsa ve sizde orda çalışıyorsanız ordan kazanmanız sizin de haram olur.

2) Ara kazançtan kastınızı anlayamadık. Detay verirseniz inşaAllah cevaplarız.

3) İçinde haram olan para ile hiç bir işe girilmesini tavsiye etmeyiz. Allahualem haram olan kısmı daha sonra verse de sorumluluktan kurtulamaz.

Selam ve Dua ile

Nurûlenvar Fetva Kurulu

Bir yorum

  1. Benim 1 sorum olacak efendim.

    Birisi var islam hakkinda ona baya bir yardim ettim ve birisine musluman olmasina vesile oldum. Ona karsilik bana bir hediye vermek istiyor. kendisi baya zengin ama parasini helal degil haram yolda kazanmis. Yani soyle soyliyeyim avrupada ulkesinde ot denilen bir ugusturucunun daha hafifi ve hollandada bunu ekmek serbest. Bu yolda kazanmis. bana hediye vermek istiyor zor durumda oldugum icin yani kisacasi yardim etmek istiyor mesela ondan borc alip ve bi is kurup ve o borcu kendisine odiyebiliriyim veya fakirlere dagitabilirmi.

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön
ergene haber ogretmenler.org felsefe çorlu haber