Anasayfa / Fetvâ / Helâl-Haram / Muhtelif Meseleler / Yolda bulunan para ile ilgili soru?

Yolda bulunan para ile ilgili soru?

Selamün aleyküm. Öncelikle verdiğiniz hizmet için teşekkür ederim. Ben yaklaşık 4-5 ay önce insanların çokça geçtiği bir mekanda cüzi bir miktar -10 TL- para bulmuştum. Halis bir niyet ile o parayı yeni evlenecek olan öğrenci kardeşimize acizane arkadaşlarla birlikte aldığımız bir hediyenin ücreti için verdim. Bugün yine aynı özelliklere sahip 5 TL değerinde bir para daha buldum. Tevafuken bu kez de başka bir öğrenci kardeşimizin evliliği denk geldi. Niyetimi bu kez ona alacağımız hediyeye veririm diyerek o parayı da aldım. Lakin bu kez yanımda bazı arkadaşlarım vardı ve bu konuda fıkhi kaidelerin olduğu konusunda beni ikaz ettiler. Benim de bu konuda aklım karıştı. İlmihâlden okumuş olduğum bilgilerle de tatmin olamadım. Önceki ve şimdiki bulduğum para için ne yapmam gerektiği hususunda beni bilgilendirirseniz sevinirim. Mustafa Özbakır

Değerli Kardeşimiz;

Yanlış yapmışsınız. Bulduğunuz bir şeyi almamaya gayret edin. Alırsanız da bunu ihtiyaç sahiplerine vermeniz gerekirdi, bu parayı düşüren kişiye sadaka olarak yazılırdı. Tevbe edin ve 15 TL bir fakire sadaka verin.

Selam ve Dua ile

Nurûlenvar Fetva Kurulu

Bir yorum

  1. Selamün Aleyküm ben 2 gün önce bir alışveriş merkezinin otoparkında 245 tele değerinde Dolar buldum hiç kimse yoktu soracak ben bu parayı bölerek ihtiyac sahibi insanlara versem olur mu ?

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön
ergene haber ogretmenler.org felsefe çorlu haber çift mekanizmalı perde