Anasayfa / Fetvâ / İtikad / Kader / Sınava giremedim, kim suçlu?

Sınava giremedim, kim suçlu?

Bu sene üniversite sınavına 4. girişim. Geçen sene 3. girişimdi. Konya’nın hadim ilçesinde oturuyorum. Konya’ya 130 km uzaktayım. Sınavlara Konya merkezde girdiğim için, sınav tarihinden bir gün önce Konya’ya gitmek zorundayım. İlk iki sene böyle yaptım ama otellerde falan kalıyordum, rezil oluyordum yani ama geçen sene sınav yerim 2010 da kpss ye girdiğim yer çıktı. Ben de, sınav sabahı erkenden yola çıktım kiracının arabasıyla. Önce okulu bulamadık. Okulu ararken adres sorduk. Adamın biri dedi ki; kule siteden sonra sola döneceksiniz. Fakat kiracı abi şurdan sola döneceğiz dediğim halde dönmedi, sağa döndü, sonra da senin istediğin yere gidelim dedi bana. Telaşlıydık tabi. O sağa döndükten sonra da kimlik kayboldu fakat kimliğin kaybolduğunu sınava gireceğim okulun önüne geldiğimde fark ettim. Dün de babamla tartıştık; suç bu adamda dedim ben, eğer sağa sapmayıp sola dönseydi, benim hayatım mahvolmayacaktı, bir senem daha gitmeyecekti dedim. Ama babam, adamda hiçbir suç yok, her şey kaderden dedi. Allah aşkına kim haklı söyleyin? Babam mı haklı ben mi? Suç, sola sapması gereken yerde sağa sapan kiracıda mı?

Onun sola dönmesi gerekiyordu ama sağa döndü. Sola dönseydi, geçen senem de boşa gitmeyecekti. O sağa dönene kadar kimlik yanımdaydı, biliyorum. Sağa döndükten sonra adres sormak için kağıtları çıkardım, annemin çantasında kağıtların arasındaydı kimlik. Adres sorarken kağıdı çıkarınca kimlik de kayboldu. Kiracı suçlu.
Bazen de düşünüyorum; kiracım sola sapsa belki yine bulamayacaktık okulu, ya da belki de başıma kötü bir iş gelecekti, bilemmiyorum ama belki diyorum bakın, bunlar sadece ihtimal ama o, sola sapacağı yerde sağa saptığı için bir senemin gittiği kesin, canımın yandığı kesin. Şimdi söyleyin; suç kiracıda değil mi arkadaşlar?
ALLAH RIZASI İÇİN SÖYLEYİN BÜTÜN SAMİMİYETİNİZLE; KİRACI MI SUÇLU? Ahmed Said

Değerli Kardeşimiz;

Ortada bir suçlu yok. Bu işe hem kaderin payı var bunun yanında sizin de tedbirsizliğiniz var.

Selam ve Dua ile

Nurûlenvar Fetva Kurulu

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön
ergene haber ogretmenler.org felsefe çorlu haber çift mekanizmalı perde