Anasayfa / Fetvâ / Aile / Evlilik Hayatı / Evlilik değişmez kader midir?

Evlilik değişmez kader midir?

  • Evlilik değişmez kader mi
Halk arasında Mevlananın sözü olarak bilinen Birini seviyorsanız onu Allahtan isteyin Kalpler Allahın elindedir sözü vardır ancak evliliğin değişmez kader mutlak kader olduğunu biz sahih hadislerden biliyoruz. Barış

Değerli Kardeşimiz;

Hz.Mevlana’nın bu sözü ile İslami hükümler arasında bir çelişki yoktur. Başta evlilik olmak üzere, irademizle tercih etiğimiz her şey ihtiyari kader dahilindedir, kader Allah’ın ilmidir.  Sizin mutlak kaderden kastınız, evleneceğimiz kişi bellidir ne yaparsak yapalım bu değişmez ise bu yanlıştır.

Resulullah (asm) evlilikle ve eş seçimi ile ilgili bir çok tavsiyeler de bulunmakta, eş seçerken hangi kriterlere bakacağımıza kadar ifade etmektedir. Resulullah (asm) hadisi şerifte: “Kadın, dört şey için nikâh edilir: Malı, soyu, güzelliği ve di­ni. Eli toprakla dolasıca, sen dindar olanını elde etmeye bak! Buharibuyurularak konuya net cevap verilmiştir. Eğer evlilik ne yaparsak yapalım değişmeyecekse, Resulullah (asm) bu konuda ne tavsiye de bulunur ne de bu şartları anlatarak dindar olanı seçin buyurarak bizim buna riayet etmemizi istemezdi.

Tercihi biz yaparız, Allah nasip ederse evlilik gerçekleşir. Allah nasip etmez ise de ne yaparsak yapalım evlilik gerçekleşmeyecektir.

Selam ve Dua ile

Nurulenvar Fetva Kurulu

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön
ergene haber ogretmenler.org felsefe çorlu haber