Anasayfa / Fetvâ / Helâl-Haram / Muhtelif Meseleler / İslam’da sevgili ilişkileri nasıl olmalıdır?

İslam’da sevgili ilişkileri nasıl olmalıdır?

Iyi gunler,Dinimizde kiz erkek(sevgili) arasindaki duygusal bagli iliskilerde nasil bir tavir takinmamiz gerektiginden bahsedilmistir?
Bu kesinlikle yasakmidir?Yoksa duygusal bag olan durumlarda belirli bir sinirlama icinde musaade varmidir?Musaade var ise bunun sartlari ve sorumluluklari nelerdir?Eger ki dinimizce uygun degilse duygusal olarak birseyler hisseden henuz 18-20 yasindaki genclerin ne yapmalari lazim?Bu sorulara cevap verirseniz cok sevinirim.Simdiden Allah razi olsun.Iyi calismalar… Ali

Değeri Kardeşimiz;

İslam’da nikah vardır. Nikah dışında ki tüm sevgili ilişkileri gayrimeşru’dur. Göz göze gelmek, telefonda konuşmak vesair dahil tamamı caiz değildir.

Bu durumda olan gençlere tavsiyemiz, evlenecekleri güne kadar sabretmeleridir. Nişan takıldıktan sonra, ailelerin bir arada bulunduğu ortamlarda yahut yanlarında iki tarafın ailesinden bir kişi bulunmak koşuluyla evlilik detaylarıyla konularda konuşmak için bir araya gelebilirler.

Selam ve Dua ile

Nurulenvar Fetva Kurulu

2 Yorumlar

  1. Peki, evleneceğin kız şimdiki devirde nasıl seçilmeli? Diyelim bir kız hoşumuza gitti ama tanımadan evlenemeyiz. Ne yapmalıyız?

  2. Selamın aleykum hocalarım ben 23 yaşındayım ve sosyal medyada 2 yıl önce bir kadınla tanıştım bu kadını evli olduğunu bilmiyordum 1 yılın sonunda öğrendim evli oldunu ve çocuğu oldunu hemde yaşı dediğinden büyükmüş kocasından ayrı yaşıyor kocasından ayrılmak istiyor ama kocası istemedinden ayrılmıyor ben herşeye rağmen tamam beklerim dedim boşanmanı beklerim dedim ama davranışları kötüleşti hakaret ediyor konuşmuyor ayrılıyorum sonra gelip ağlıyor benim duygularımla oynuyorsun diyip beddua ediyor umudumsun deyip sonra vicdanım rahatsız olup affediyorum şuan arama dedim ve aynı şeyler artık yoruldum karma karışık bir olay hangine yanayım evli bir kadına evlencem demememi yoksa ayrılacağım dedimde beni yarı yolda bıraktın deyip bana beddua etmesinemi not 2 yıldır sadece konuştum tensel bir ilişki yaşamadım sadece konuşma vasfıyla bu kadına evlenme sözümü tutmayıp komple ayrılsam hocam için içimi yiyor bir yardımcı olun değerli hocalarım

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön
ergene haber ogretmenler.org felsefe çorlu haber çift mekanizmalı perde