Anasayfa / Fetvâ / İtikad / Kader / Hakkımı aramam kadere karşı gelmek midir?

Hakkımı aramam kadere karşı gelmek midir?

Sayın hocam;

Adliyede devlet memuruyum, amirlerimle ters düştüm ve hakkımda, suçsuz olduğum halde, amirlerimin sorumsuzluğu nedeniyle görevi ihmal suçundan ceza davası açıldı. Bu dava hakkımda soruşturmayı başlatan aynı amirler tarafından görüldü ve mahkumiyetimle sonuçlandırıldı ancak cezayı temyiz ettim. Dosyam şu an yargıtayda. Suçsuzum, bu nedenle yargıtaydan dosyanın bozularak gelmesini ümit ediyorum. Bu dava nedeniyle görev yaptığım yerden başka bir ilçeye sürgün edildim. Dosyamda, hakkımda dava açıldığı yazılı olduğu için şehirde çalışmak için yaptığım atama istekleri hep olumsuzlukla sonuçlandı ve tayin isteklerim reddedildi. Çocuklarımdan büyük olanı girdiği sınavda başarılı oldu ve bu nedenle son kez çocuğumun eğitimini öne sürerek Konya ilinde çalışmak isteğiyle tayin talebinde bulunacağım. Muhtemelen bu talebim de reddedilecek. Ancak İdare Mahkemesine dava açma hakkım var ve geçerli mazeretim olan eğitim nedeniyle idare mahkemesi tarafından idarenin muhtemel vereceği bu bu red kararı kaldırılarak Konya iline tayin edilebilirim.

Sorum şu; idare mahkemesine dava açmak isteğim, Allah’ın benim hakkımdaki kaderine aykırı bir davranış olur mu ?  Ben hep Allah’tan hayırlısını diledim ve kaderimde karşıma çıkana razı geldim. İdare mahkemesine dava açmak, Allah’ın benim için taktir ettiğine kadere rıza göstermemek anlamına mı gelir yoksa dinen hak arama olarak mı nitelendirilir.

Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür eder, saygılar sunarım. Ali OsmanKaracan

Değerli Kardeşimiz;

Aksine haklı olduğunuz halde hakkınızı aramazsanız sorumlu olursunuz. Hakkınızı sonuna kadar arayın. Bir de  “la ilahe illa ente subhaneke inni kuntu minezzalimin” ayet-i kerimesini sürekli okuyun.

Selam ve Dua ile

Nurûlenvar Fetva Kurulu

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön
ergene haber ogretmenler.org felsefe çorlu haber