Anasayfa / Fetvâ / Helâl-Haram / Muhtelif Meseleler / Haram yiyenin tevbesi geçerli olur mu?

Haram yiyenin tevbesi geçerli olur mu?

1-memurluğa atanan biri adaylık sürecinde yapılan hazırlayıcı eğitim veya temel eğitim sınavlarında kopya çekerse ve asaleti onaylanırsa bundan sonra kazandığı para helal midir yoksa haram mıdır?
2-haram yiyen birisi diğer günahlarına tövbe etse tövbesi kabul olur mu. Mesela haram yese namaz kılmadığı için namazlarına tövbe etse veya şirke düşmüş olsa şirke girdiği için tövbe etse kabul olur mu  haram yediğinden dolayı. cevaplarınız için teşekkürler. Yıldırım

Değerli Kardeşimiz;

1) Kopya çekerek sınıfı geçmenin mesuliyeti ayrıdır, bunun için ayrı bir tevbe yapın. Fakat şu an ki çalıştığı memuriyet işinde, işini hakkıyla yapıyor ise kazandığı para helaldir. Kopya çekerek geçmiş olması, şu an kazandığı parayı haram yapmaz.
2) Haram yemenin sorumluluğu ayrıdır,  tevbe etmenin gerekliliği ayrıdır. Kişi daima bütün günahlarına tevbe etmelidir, Şirke girse o şirkten tevbesi geçerli olur yahut bir günah işlese o günaha tevbe etse tevbesi geçerli olur. Fakat namaz kılmamanın tevbesi diye bir kelime doğru değildir, Tevbenin şartları vardır. Verdiğiniz örnekte namaz kılmayan kişi, tevbe ederek namazın mesuliyetinden kurtulamaz. Bu kişi derhal namaza başlamalı ve önceki namazlarını da azar azarda olsa kaza etmeye başlamalıdır bunun tevbesi bu yolla olur.

Selam ve Dua ile

Nurûlenvar Fetva Kurulu

Bir yorum

  1. BizimİçinDevletMalının YetimMalındanFarkıYoktur Yiyenin gaspedenin fitil fitil burnundan gelsin, haram, zikkim olsun!

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön
ergene haber ogretmenler.org felsefe çorlu haber çift mekanizmalı perde