Anasayfa / Fetvâ / Hayat / Laik Düzen / Nasıl bir hanımla evlenmeliyim?

Nasıl bir hanımla evlenmeliyim?

Es-selamun aleikum ve rahmetullahi,
 
Sorumu sormadan önce kendimden bahsederek size daha net bir görüntü vermke isterim;
Ben miladi 28 yaşında, askerliğini tamamlamış, yüksek lisans mezunu bir mühendisim, kendimi ve ailemi geçindirebilecek bir gelirim var lakin bekarım.
 
Annem 50 yaşlarında, maddi olanakları geniş dul bir bayandır, Babam ise emekli ve bizden farklı bir ilde yaşamaktadır, ve üniversitede okuyan 20li yaşlarda bir kız kardeşim vardır.
 
Ben islami bir hayat tarzı ile yaşamak istemekteyim, ailem ise islamdan ziyade ”modern” bir hayat tarzını kendilerine uygun görmektedirler. (Rabbim herkeze razı olacağı bir hayat versin). Benim ise islami alt yapım çok güçlü değildir, şöyleki; babam subaydı ve büyüdüğüm ortamda islamdan pek bahsedilmez, insanlar kendi arzuları ve beşerin uygun gördüğü hayata bağlı yaşarlardı, orta-okul devamında askeri öğrenci oldum (kurumların liselerinde oruç dahi yasaktı ve bünyesinde bulunan Osmanlı yadigari cami dahi yıkılmıştı) ardından 5 yıllığına avrupaya gidişim oldu, burada karşıma çıkan : ”Kişi ile şirk ve küfür arasında namazın terki vardır
[Müslim, Îmân 134 / Manaen benzerleri: İbn Mâce, İkâmes-Salah 77 / Tirmizî, İman 9 / Darîmî, Salat, 29 / Neseî, Salat 8]” hadisi ile hayatım değişti (Elhamdulillah).
Bu hadisi okuyuşumun ardından namaza başladım ve ilk du’am bizden saklanan veya saptırılmış ilim değil, gerçek/sahi ilmi öğrenmek ve onun üzerine yaşamak oldu, ve bu du’amın ardından 3 yıl geçti ve Allah’a şükürler olsun ki her gün yeni bir şeyler öğrenme ve onları uygulama gayretin-deyimdir.Ve elimden geldiğince delillere yönelik ilim edinme ile uğraşmaktayımdır.
 
Zaman içerisinde ailem ile fikri açıdan çok ters noktalarda kendimi bulduğum oluyor ve susmamın mı daha iyi yoksa konuşmamın mı daha iyi olduğunu bilemiyorum. Ve sorum da bu konuda üzerinedir:
 
Evlenmek istememekteyim, ve ve eşimde tek arzuladığım, Allah rızasını kazanma arzusudur, bu hususta İslam’a uygun tesettürlü bir hanımefendi ile evlenmek istemekteyim, lakin uzun yıllar boyunca askeri bir ortamda bulunma nedenim ve yurt dışından yeni dönmüş olduğum için belli bir çevrem yoktur ve bu konuda Annemden yardım istememekteyim, lakin kendisi böyle bir hanımı ailemize ”uygun” görmemektedir ve böyle bir arayışta yardımcı olmayacağını ve kendisinin de böyle bir evliliğimden razı olmayacağını belirtmektedir. Babam ise rızalık konusunda bir yorumda bulunmamakla birlikte kendini bu konudan tamamen soyutlamıştır.
 
Hayatımda beni zinaya yönlendirebilecek bir ilişkim yoktur, zina fitnesinden çekindiğimden ötürü, karşı cinsimle pek iletişime dahi girmemeyi kendime uygun gördüm. Lakin çağımızın fitnelerinden olan gayri İslami giyim ve hayat tarzı beni çok zorlamaktadır ve zina fitnesine düşmekten çok korkmaktayım. Bu hususda annemin de rızasını alacak olan ”çağımız modasına” göre bir hanım ile evlenmeyi kabul edeyim, yoksa aklımdaki özelliklere uygun bir hanım ile, annemin rızasını almama şartı dahilinde, evleneyim?
 
Bu istek, okumuş olduğum fetva isteklerinden farklı bir yazım oldu, lakin bana Allah rızası için yol göstermenizi istemekteyim.

Cazak’Allah Khairan.  Sadık Memiş

Değerli Kardeşimiz;

Cenab-ı Hakk’ın size bahşettiği bu hidayeti şükreder devamını ve gayretinizi temenni ederiz. Size ilk önce ilmi açıdan kendinizi geliştirmenizi ve takva konusunda ilerlemenizi tavsiye edelim.  Böyle yaparsanız hem kendinize hem çevrenize çok daha faydalı olacaksınız inşaAllah, belki sizin elinizle hidayet bulacak insanlar olabilir, bunlar ailenizden dahi olabilir. Kendinizi  imani ve ilmi noktalarda geliştirmek asrın fitneli sorularına cevap verebilmek için, asrın tefsiri olan Risale-i Nurları bol bol okumanızı tavsiye ederiz.

Sorunuza gelince,  İslamı yaşamakta ana baba rızası aranmaz. Ana baba günahı tavsiye etse, bu yapılmaz, batılı tavsiye etse bu yapılmaz. Her şeyden önce Allah hakkı gelmekte.   Resulullah sav hadis-i şeriflerinde buyurdular ki “Nikah dinin yarısıdır.” Evet alacağınız doğru bir hanım, size dininizi yaşamanızda hem destek  olacak hem de sizin ona cennete ulaşmakta birbirinize faydanız olacaktır. Dini yaşamayan bir insan ise, aksine size köstek olacak belki zamanla bunları unutturacaktır bile. Allah muhafaza.  İnşaallah ilmini imanınızı arttırıp takva boyutuna girdikten sonra kendiniz gibi takva sahibi çarşaflı bir hanım ile nikahlanırsanız, eviniz küçük bir asrı saadet yaşayacaktır. Bunun için çok dua edin şöyle ki; “Ya Rabbi, bana İslam’ı yaşayacağım saliha bir eş nasib eyle!” Anne babanızı da kırmamaya gayret edin, istediklerini yapmasanız dahi bunu yumuşak bir şekilde geçiştirin. Onlar için de çok dua edin, kalpler Allah teala’nın elindedir. Belli mi olur?

Selam ve Dua ile

Nurûlenvar Fetva Kurulu

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön
ergene haber ogretmenler.org felsefe çorlu haber çift mekanizmalı perde