Anasayfa / Fetvâ / Aile / Muhtelif Meseleler / Gelirim az, evlenmemem caiz midir?

Gelirim az, evlenmemem caiz midir?

Selamünaleyküm Hocam,25 yaşındayım ve iyi bir işe sahip değilim.Hekimoğlu İsmail Beyin iyi günde kötü günde evlilik kitabında da geliriniz giderinizi karşılayacaksa evlenin diyordu..risale-i nur derslerine katılıyorum derste ve hastalıklar risalesinde BEDİÜZZAMAN HZ. KULUNÇ HASTASI OLDUĞUNU DUYMUŞ VE OKUMUŞTUM.Bende bu hastalıktan muzdaripim 6 yıldır.Hocam sizce ben evlenmeli miyim?Evlenmek sünnet evlensem gelirim giderimi karşılamıyor bu konu da ne önerirsiniz.selamlar ellerinizden öperim.. Serdar Özgül 

Değerli Kardeşimiz;

Evleniniz. Nikahta hayır çoktur. Allah Teâla, durumu olmadığı halde evlenen gençlere kefildir. Rızkınızı, maddi durumlarınızı ona göre o düzeltecek göreceksiniz inşaAllah.

Bir pire için yorgan yakılmayacağı gibi, evliliğe hazır olan başta hayatınız, vücudunuz, aileniz efradınız ve inançlı ailelerin yetiştirdiği topluma örnek olacak ahlakla yetiştirilen çocuklarınız vesair eksikliğini çeken toplumumuz tüm bunlar varken, para için evlilikten vazgeçmeyiniz.

Ve şunu da aklınızdan çıkarmayınız. Ümitsizlik, şeytanın en büyük silahıdır.  Sizin de eşiniz olacak kişinin de rızkınızı zaten halihazırda Allah veriyor, hayatlarınızı birleştirince de vermeye devam edecektir. Dert etmeyiniz.

Tek tavsiyemiz, evlenirken borca girmemeye çalışın girecekseniz de bu borç keyfi masraflar için olmasın, mecburi masraflardan olsun. Çünkü Allah, evlenmek için borca giren kuluna da kefildir. Bu kul borçlarını ödeyemeden vefat etse dahi, ahirette onun borçlarını alacaklılarına Allah teâla ödeyecek. Buradan evlenmenin önemini anlayınız.

Selam ve Dua ile

Nurulenvar Fetva Kurulu

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön
ergene haber ogretmenler.org felsefe çorlu haber