Anasayfa / Fetvâ / Aile / Muhtelif Meseleler / Îslam’dan soğudum?

Îslam’dan soğudum?

Merhabalar ben genç bir kardeşinizim , sıkıntılarım var bunu paylaşmak istedim çünkü bana yol gösteren yok ve genç yaşta güzel bir şekilde yaşadığım İslam’dan uzaklaşıyorum.!
 
 Sevdiğim biri vardı ve ailemden gidip onu istemelerini söyledim. Aile gidip istedi fakat şartlar sunarak gitti ( Düğün İslami olacak , Babam her istediğini yapacaktı ) ben kızı ikna ettim ve bu iş oldu nişanlandım. Babam 40 yaşlarında ve 3-4 yıldır tövbe etti ve Kadiri tarikatına mensup oldu . Ailemde başkaları da tövbe etti. Babam ve amcalarım Nişanlımın ziyaretine gittiklerinde ailesine her zaman şöyle söylerlerdi “ biz tövbe ettik artık düğünlere de gitmeyeceğiz . Bizim düğünde İslami olacak güzel olacak” fakat aile içinde başta küçük kardeşlerinin düğününde hep en başı çektiler , güle oynaya düğün yaptılar. Babam tüm düğünlere geldi salonda oturdu ben kimseye bakmıyorum .. bazı düğünlerde de gelip salonun kapısında bekledi takı zamanında içeri geldi. Kız ve ailesi İslam’ı pek fazla yaşamayan bir aile ben onu ikna etmiştim bana her şeyi öğret beni umreye götür falan derdi fakat benim ailemin onlara söyledikleri ve aksini yaptıkları şeyler yüzünden ben çok sıkıntı çekiyorum çünkü haklı olarak bana senin ailen bize öyle diyor ama kendileri öyle yapıyor diye yakınıyor. Dede Hacı en başta oynuyor , baba sofi diyoruz tüm düğünlerde , amca sofi diyoruz tüm düğünlerde başı çekiyor Doğuda olduğumuz çok kalabalık bir aile daha önce İslami değerleri taşıyan hiçbir düğün yapılmadı , yakınından bile geçmedi . Şimdi ben tek kaldım ve bana düğünde herkesin oturacağı , arada perde olacağı , İslami bir gurubun ilahi söyliyeceği hayal ettiriliyor , 7 yıldır birbirimizi sevdiğimiz için kabul etmiştik.  Fakat bizimkilerin hiçbirşeyi söyledikleriyle aynı olmadığı için her düğünde her nişanda ayrılma noktasına geliyoruz ve bu hep te öyle olacak. Bizimkiler islamı yaşadıklarına , ona uygun hareket ettiklerini sanıyorlar ben henüz genç yaşımdan beri namazımıda kılardam ve namazı gerçektende huşu içinde kılardım bazne kuş gibi hissederdim kendimi çünkü ben çok huzurluydum. Evet huzur islamda fakat benim huzurumda kalmadı İslam’mımda kalmadı. Daha yeni islamla buluşanlar beni soğuttular her şeyde , herkesten hayattan.
 
Şimdi soruyorum size Ailede ne İslami bir düğün gören var ne yapan var ne de organize eden var . Herkes istediği gibi yaptı ve gitmiyecem günahtır diyenlerin hepsi her zaman en başta yer aldı. Babam beraber takıldığı arkadaşlarını tek hesaba katarak düğün yapmak istiyor ben her şeye razıydım ama hepsinin yalan söylediğini anladım yani hepsi ağızda kaldı hepsinin tersini yaptılar nefret ettim herkesten ve ben öyle bir şey istemiyorum artık araya perdemiş , ilahiymiş , herkes oturacakmış hepsi yalandı . Şimdi her düğünde baskı altına giriyorum , laf atılıyor ama her dafesında hak veriyorum. Ve ben kaç defa yalanlar yüzünden kızın suçu yokken bırakmak istedim.
 
İslami bir düğünün yapılması beni tekrar Salih biri yapacak mı ?
Sadece bana böyle bir düğün yapmak olurmu ?
Yaş 22 İslamiyet yeni mi doğdu HAŞA bunlar daha önce nerdeydiler neden sadece ben ?
Benim rızam şimdi yok böyle bir düğün için ? Nasıl olacak rızam olmadığı zaman ?
Ben başkaları yüzünden islamı bırakmadım ama bende huzur kalmadığı için hiçbirşeye odaklanamıyorum aklım durmuş bazı şeyler anlatılamıyor ama benim saçlarım beyazladı 2 yıl içinde.
 
Babamın yanında hiçbirzaman konuşmadım islamı yanlışlarla yaşıyorlar fakat beni dinliyen yok. İslami araştırmalar , kitaplar , hadisler , belgeseller ve Kutsal Kitabımız derin bir şekilde okudum hep fakat şimdi benim kalbim mühürlendi her şeyden uzağım ve bunun bütün sebebide ailem . . .
 
İslami düğün kural ve yapılışını anlatmayın sizden ricam Ayet ve hadisleri çok araştırdım. Can

Değerli Kardeşimiz;
Öncelikle kız tarafının ailesinin bir suçu yok. Siz o aileye bunu belirtebilirsiniz. Ben islami konularda hassasım fakat ailem bu kadar hassas değil, kuracağım yuvada biz hassasiyetlerimize göre yaşayacağız bu nedenle ailemin yanlışlarına bakmayın tarzında bir konuşma yapabilseydiniz, baştan bilinçli olurlardı. Bu şartlarda kızı terketmenizin bir anlamı yok.

Aileniz hatalı.  Ama bu hataların İslam dini ile bir ilgisi yok.  Kaldı ki İslam’ın tasvip etmediği düğüne sadece takı takmak amaçlı da gitmek caiz olmaz. Evet aileniz hatalı ama siz de ailenizin hatalarına bakarak başka bir hata içine düşüyorsunuz. Evlendikten sonra İslam dinini kendi yuvanızda hatasız şekilde yaşamaya gayret edin.

Selam ve Dua ile

Nurûlenvar Fetva Kurulu

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön
ergene haber ogretmenler.org felsefe çorlu haber