Anasayfa / Tarîh / Mescid-i Nebevî

Mescid-i Nebevî

Mescid-i Nebevî’nin inşâsına, Peygamber Efendimizin (asm) Medine’ye hicretiyle birlikte başlanmış ve kısa müddette bitirilmiştir. İnşasında Resûlullah (asm) bizzat bir işçi gibi çalışmıştır. Temeli taştan, duvarları kerpiçten, direkleri hurma ağacından yapılmıştır. Üzeri hurma dallarıyla örtülü, zemini ise topraktı. Kıblesi Kudüs’teki Mescid-i Aksâ’ya doğruydu.

Biri mihrâbın karşısındaki ana kapı, biri Resûlullah’ın (asm) evine açılan kapı ve biri de Bâb-ı  Rahmet diye isimlendirilen üç kapısı mevcuttu. Kıblenin Mescid-i Haram olarak değiştirilmesinden sonra, ana kapı ile mihrabın yerleri değiştirilmiştir. Peygamber Efendimiz (asm), vefatından sonra Mescide bitişik olan Hz.Âişe’nin (ra) evine defnedilmiştir.

Mescid-i Nebevi birçok devirde yapılan eklentilerle bugünkü halini almıştır. Günümüzde 98.326 m2 lik kapalı alanı, 67.000 m2 lik damı ve 235.000 m2 lik mermer döşemeli çevresiyle birlikte 400.000 m2 ye ulaşan Mescid-i Nebevi’de aynı 650.000 kişi namaz kılabilmektedir.

2 Yorumlar

  1. Aşk nedir derseniz? Yeşil halıdır Mescid-i Nebevi’de derim.Neden derseniz ? Efendimize (sav) ve Rabbimize aynı anda en yakın olduğumuz yer:(

  2. I liaterlly jumped out of my chair and danced after reading this!

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön
ergene haber ogretmenler.org felsefe çorlu haber çift mekanizmalı perde