Anasayfa / Fetvâ / İbadet / Namaz / Teheccüd namazı ne zaman ve nasıl kılınır?

Teheccüd namazı ne zaman ve nasıl kılınır?

Tehecüd namazıyla ilgili detaylı bilgi alabilirsek seviniriz.  Selam Dua Anonim

Değerli Kardeşimiz;

Teheccüd namazı gece vakti kılınır. Yatsı namazından sonra bir süre uyuduktan sonra kalkılıp kılındığı için “teheccüd” “gece namazı” adını almıştır. Gece kalkacağından emin olamayan kimse uyumadan da teheccüd namazı kılabilir. İki, dört veya sekiz rekât olarak kılınabilir. Gece yarısından sonra kılınması daha efdaldir. Son vakti imsâk vaktidir, imsâk girene kadar kılınabilir. Cenab-ı Hakk’ın çok beğendiği, ona yakınlaştıran, çok hayırlar doğuran bir namazdır aynı zamanda sünnettir de. Resulullah asm; Farz namazlardan sonra en faziletli namaz gece namazıdır.” (Müslim, 1163; Tirmizi, 438) buyurmuştur.

İsrâ Sûresi 79. Ayet’te Cenab-ı Hak şöyle buyuruyor; “Gecenin bir kısmında uyanarak, sana mahsus bir nafile olmak üzere namaz kıl. (Böylece) Rabbinin, seni, övgüye değer bir makama göndereceği umulur.”

Teheccüt namazına, “Niyet ettim Allah rızası için teheccüt namazını kılmaya” diye niyet edilir.

Eğer teheccüt namazına kalkılacak ise, vitr namazını da geciktirip teheccüdün arkasından kılmak daha faziletlidir. Teheccüt ve vitir namazları geceye bırakıldığı zaman, namaz tesbihatını yatsı namazından sonra yapmak gerekir. Vitir namazından sonra ayrıca muhtelif duâlar ve virdler yapılabilir. Teheccüt namazı, gece boyunca fecrin doğuşuna kadar kılınabilir.  Normal namaz gibi kılınır.

Selam ve Dua ile

Nurûlenvar Fetva Kurulu

Bir yorum

  1. Abdurrahman ŞEKER

    Rabia şehitleri için teheccüd namazı ve kunut duası

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön
ergene haber ogretmenler.org felsefe çorlu haber