Anasayfa / Fetvâ / İbadet / Namaz / Bayram namazı nasıl kılınır?

Bayram namazı nasıl kılınır?

Ramazan ve Kurban Bayramı namazları nasıl kılınır? Anonim

Değerli Kardeşimiz;

Bayram günleri, Allah Teâlâ’nın biz mü’min kullarına ihsânıdır, ikramıdır. Bayram günleri sünnete uygun bir şekilde erkenden kalkmalı, yıkanıp temizlenmeli, güzel kokular sürülmeli ve güzel elbiseler giyilerek cami’ye gidilmelidir. Müslümanların iki bayramı vardır; Ramazan bayramı ve Kurban bayramı.

Cuma namazı farz olan kimselere, bayram namazların kılmak da vacibtir. Bayram namazi iki rek’attir. Cemaatle kılınır. Bayram namazlarında ezan okumak ve kamet getirmek yoktur. Bayram hutbesi sünnettir ve namazdan sonra okunur. Cuma hutbesi ise farzdir, namazdan önce okunur.

Diger namazlardan farkli olarak bayram namazlarinin birinci rek’atında üç, ikinci rek’atında da üç defa olmak üzere fazladan altı tekbir alınır. Bunlara ”Zevaid” tekbirleri denir.

Ramazan Bayrami Namazı Şöyle Kılınır Birinci Rek’at:

1 ) Cemaat olarak imamın arkasında yer alınır ve ”Niyet ettim Allah rizasi için Ramazan Bayrami namazını kılmaya, uydum imama” diye niyet edilir.

2) İmam Allahü Ekber deyip ellerini yukarıya kaldırınca. Cemaat de Allahü Ekberdiyerek ellerini yukarıya kaldırıp göbeği altına bağlar.

3) Hem imam, hem de cemaat gizlice Sübhaneke”yi okur .Bundan sonra üç kere tekbir alınır. Tekbirlerin alınışı söyledir:

Birinci Tekbir: İmam yüksek sesle, cemaat da onun peşinden gizlice Allahü Ekber diyerek (iftitah tekbirinde oldugu gibi) ellerini yukariya kaldırıp sonra aşağıya salıverirler. Burada kısa bir süre durulur.

İkinci Tekbir: ikinci defa Allahü Ekber” denilerek eller yukariya kaldirilip yine aşağıya salıverilir ve burada da birincide olduğu kadar durulur.

Üçüncü Tekbir: Sonra yine ‘Allahü Ekber’ denilerek eller yukarıya kaldırılır ve aşagıya salıverilmeden bağlanır.

4) Bundan sonra imam, gizlice Euzü Besmele”, açiktan fatiha ve bir sure okur .(Cemaat bir sey okumaz, imami dinler)

5 ) Rüku ve secdeler yapilarak ayaga (ikinci rek’ata) kalkilir ve eller baglanir .

İkinci Rek’at:

6) imam gizlice Besmele, açiktan da fatiha ve bir sure okur. Sure bitince imam yüksek sesle, cemaat da içinden

(Birinci rek’atta oldugu gibi) üç kere daha tekbir alır , üçüncü tekbirden sonra eller bağlanmadan, dördüncü tekbir ile rükua varılır, sonra da secdeler yapılarak oturulur.

7) Oturuşta. İmam ve cemaat, Ettehiyyatü. Allahümme salli, Allahümme barik ve Rabbena atina… duasini okuyarak önce sağa, sonra sola selam verip namazi bitirirler. Namazdan sonra hutbe okunur. Kurban bayrami namazinin kilinisi da bunun gibidir. Sadece niyeti değişiktir.

Selam ve Dua ile

Nurûlenvar Fetva Kurulu

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön
ergene haber ogretmenler.org felsefe çorlu haber