Anasayfa / Fetvâ / İbadet / Zekât / Fitre kimlere verilir? Fitre şartları nelerdir?

Fitre kimlere verilir? Fitre şartları nelerdir?

Fitre kimlere verilir? Fitre şartları nelerdir? Anonim

Değerli Kardeşimiz;

Ramazan ayının sonuna yetişen ve Hanefi mezhebine göre, asli ihtiyaçlarından başka en az nisab miktarı bir mala (85 gr altın veya 595 gram gümüşe) sahip bulunan her müslümanın vermesi gereken vacib bir sadakadır. Bu sadakaya fıtra veya halk arasında fitre de denir. Maliki, Şâfii, Hanbelî mezheblerine göre ise, fıtır sadakası için zenginlik ölçüsü olan nisab miktarına sahip olmaya gerek olmadan zengin fakir her müslüman fıtır sadakası ile yükümlüdür.

Kimler fitre vermeli?

Fitre vermek için akıl yahut bülûğ çağına ulaşmış olmak şart değildir. Çocukların fitreleri de velileri tarafından verilmelidir.

Fitre ne zamana kadar verilmeli?

Fitre bayram namazı bitmeden evvel verilmiş olmalıdır.  En doğru olanı fitreyi bayram namazından bir kaç gün önceden vermek olmakla birlikte fitre bir kaç ay önce de verilebilir.  Fitre bölüştürülüp iki fakire verilemez, fakat bir kaç kişi birleşerek fitrelerini aynı fakire verebilirler.

Fitre para olarak mı verilir?

Fitre, para olarakta verilebileceği gibi (2013 yılı için en az 9.25 TL), hurma,buğday, üzüm gibi gıda maddeleri olarakta verilebilir. Kişi, kendi mali imkanları ölçüsünde fitre vermelidir, üst sınırı bulunmamaktadır.

Selam ve Dua ile

Nurûlenvar Fetva Kurulu

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön
ergene haber ogretmenler.org felsefe çorlu haber çift mekanizmalı perde