Anasayfa / Fetvâ / Helâl-Haram / Kul Hakkı / Kul hakkı affedilebilir mi?

Kul hakkı affedilebilir mi?

  • Kul Hakkı affı
Selamün aleyküm.. Kul hakkından dolayı ahirette müflis duruma düşen veya günahları sevaplarından fazla olan mutlaka cehenneme gidip sonra mı cennete gidecek. Ben kul hakkı konusunu araştırdığımda böyle bir algı hissettim. Allahü teala dilerse kul hakkından dolayı müflis duruma düşen birini cehenneme göndermeden affedip cennete göndermez mi. Müflis duruma düşen Peygamberimizin (S.A.V) şefaatine nail olamaz mı? Hasan Yıldıran

Değerli Kardeşimiz;

Kul hakkının ödenmeden vefat edilmesi tehlikeli bir durumdur. Allah teala affetmek istediği kimseyi affeder, bunu şartlara da bağlayamayız. Ancak hakkına girilen kul yahut kulların da haksızlık uğramış olacağı sonucu çıkarılmamalı buradan. Allah teala kul hakları olan bir kulundan eğer razı olmuş ise, borcu olduğu kullarında ona haklarını helal etmeleri için onlara cennete normal şartlarda haketmedikleri farklı nimetler verir bu kimseler de o nimetlere kavuşmak için bu kimseyi affederler. Dolayısı ile kişinin de kul hakkı borcu kalmamış olur. Ancak burada asıl soru; Cenab-ı Hak bu kulunu buna layık görür mü görmez mi? Bu kul böyle bir yardımı hakeder haketmez mi? Onuda ancak Allah bilir.

Kul hakkı borcu olduğu halde bu hakkı ödeyemeyen kimselere tavsiyemiz; Sürekli hayatları boyunca dönem dönem bu duruma tevbe etmeli ve hakkına girdiği kimselerin de ruhlarına dualar etmeli hayırlar yapıp onların ruhuna bağışlamalı. Eğer böyle yapar ise Cenab-ı Hak haklarına girdiği kimselere karşı o kişiye kefil olabilir.

Selam ve Dua ile

Nuru’l Envâr Fetva Kurulu

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön
ergene haber ogretmenler.org felsefe çorlu haber