Anasayfa / Fetvâ / Helâl-Haram / Kul Hakkı / Patronumdan para çaldım?

Patronumdan para çaldım?

Selamünaleyküm, İsmim Murat, Hocam o kadar sıkılarak, o kadar utanarak bu maili yazıyorum ki…

Ben daha önce çalıştığım bir iş yerinde ön muhasebe olarak çalışmaktaydım. Burada bazı paralar bende birikmekteydi ve daha sonra patrona hesabı teslim etmekteydim.. Ben şeytana uydum,boşluğuma geldi,sıkıntılarımda vardı. Belkide gerçek bir imtihandı ama ben başarısız oldum sanırım o sınavda. Ve o paraların içinden 7000 tl aldım. Lanetler olsun bana ki yaptım böyle birşey. Ve bunu sürekli gizledim. Allah affetsin ki. Allah hariç herkezden gizledim,zaten pişmanlık duyduğum bu durumu nasıl başkalarıyla paylaşabilirim ki. Ama şunlarıda söylemeliyim ki, patronumuz çok kadın ve eğlence düşkünüydü. Namaz niyaz pek bilmezdi. Personelinin haklarını pek gözetmeyen birisiydi. Ve ben o işyerinden çıktığımda 7250 tl alacağım kaldı, alamadım alacağımı, Senelik izinlerim kaldı, fazla çalıştığım mesailerim kaldı, oda vermedi zaten. Sonra işleri falan bozuldu, kapattı gitti işyerini.

Ben büyük bir günah işledim farkındayım, tövbesinide ettim, diyetinide 7250 tl lık ödenmeyen maaşımla ödemiş oluyormuyumm .?  

Ondan yüzeysel bir helallik almıştım işten çıkartırken. Kendimimi kandırmış oldum o yüzeysel helallikle. ? Söyleyemedim o parayı aldığımı…

İçim rahat değil, kimseye açılamadım bu konuyla ilgili, size açılmamda ki tek rahatlığım, Ne siz beni tanıyorsunuz, ne de gördünüz. O yüzden size danışmak istedim bu konuyu..

Vicdanımı nasıl rahatlatabilirim. ? Yada siz nasıl beni rahatlatırsınız. ? Ödenmeyen maaşımla, aldığım para birbirini dengeledimi maneviyat olarak ? Kul hakkı kaldımı birbirimizde.

Yada böyle bir durumda başka yerlere yardım yapmak,kurban kesmek,gariban doyurmak v.s. birşey yapmam gerekirmi .?

Ama ben o kişiden gidipte bu durumu açıklayıp helallik isteyemem. Çekiniyorum utanıyorum.Çünkü adımı çıkarır,beni herkeze rezil eder. Ailem küçük duruma düşer semtimizde. Onlarında üzülmelerini istemiyorum.

Ben zaten Allah a rezil olmuşum. O hatayı yapmışım. Ellerim kopsaydı da,felç olsaydı da o hatayı yapmasaydım,o günahı işlemeseydim. Zerre kadar Allah korkusu olan hiç kimseye Allah bunu yaşatmasın.Pişmanım,tövbeler olsun ki bir daha yapmam. Bazen doluyorum, ağlıyorum,içim içimi yiyor aklıma geldikçe..

Siz ne önerirsiniz bana hocam.

Allah razı olsun sizden. Murat

Değerli Kardeşimiz;

Yüzeysel helallik ile helallik alınmış olmaz. Helallik alınacak kişiye kusurun açıkça bildirilmesi gerekir. Ödenmeyen maaşınız, çaldığınız paradan yüksek dahi olsa bu aldığınız parayı helal yapmaz. Siz patronunuzun hakkına girmişsiniz, patronunuz da sizin hakkınıza girmiş. İki taraflı haklar geçmiş. Siz de hakkınızı alacaksınız patronunuz da. Helallik alma imkanınız var ise mutlaka almanızı öneririz. Her durumda tevbe ve istiğfara devam edin.

Selam ve Dua ile

Nurûlenvar Fetva Kurulu

Bir yorum

  1. hocam faizin ve ribabın haram olduğuna iman eden birisi bir sebepten ötürü fazi helal riba haramdır diyen hocalar varmış bunlar kimmiş diye internette “”faiz helal riba haramdır “” yada benzer ifadeler diye yazıp araştırma yapsa küfre düşermi???

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön
ergene haber ogretmenler.org felsefe çorlu haber