Anasayfa / Fetvâ / Ahlâk / Gıybet / Topluluğu gıybet ve kul hakkı

Topluluğu gıybet ve kul hakkı

Bir ülkeye mesela (İran’a, Suriyeye veyahut başka bir müslüman ülkesine sövmek,tahkir etmek veya insanlarıyla alay etmekle bütün o ülkedeki insanların hakkına mı giilir? Girilirse tek tek nasıl helalleşilecek milyonlarca insanlarla? Bir anlık gafletin faturası bu kadar ağır mıdır ? Sadece tevbe etmeyle hallolur mu, birde kafir bir ülkeye,o ülkedeki insanlara hakaret etmenin hükmü nedir? Eğer onlarında hakkına girilirse nasıl olacak tevbe durumu? Ben kendimi ibadete vermek istiyorum(teheccüd namazı) gibi lakin aklıma kul hakları gelince, birde boyle ülkenin hakkı felan gelince ümit kesiyorum ne yapmalıyım?Ayrıntılı olarak cevaplarsanız sevinirim. Selam ve dua ile….  Neslihan KARA 

Değerli Kardeşimiz;

Öncelikle sövmek, hiç bir zaman müslüman işi değildir. Sövmek, küfretmek haklı da olsanız daima şeytanı güldürür ve sevindirir.

Bir ülkenin idarecileri zalim olabilir, onların zalimliği zulmünü elbette söyleyebiliriz. Ancak bir topluma, topluluğa “bunlar böyledir, şöyledir” gibi bir ifade kullanıldığında bu manevi kul hakkına girer. Manevi kul hakkına girdiği için tek tek helalleşmek gerekmez. Genel bir tevbe yeterlidir.

Tevbe edin, bir daha da böyle bir iş yapmayın, hepsi bu. Vesveseye kapılmayın. Şeytan ümitsizlik ve korku vererek ibadetlerden Allahtan uzaklaştırmak ister. Namazlarınızı kılın ibadetlerinizi yapın günahlarınıza da tevbe yapın istiğfar edin. Allah Gafurdur, Rahimdir. Vesvese yapmanıza gerek yok, şeytana fırsat verip yol açmayın. İbadetlerinizi ertelemeyin Resulullah (asm) bir hadis-i şeriflerinde buyurdular ki; “Erteleyen, helak oldu.

Selam ve Dua ile

Nurulenvar Fetva Kurulu

Bir yorum

  1. birisinin duymayaceağu şekilde söylenirsek kulhakkı olur mu

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön
ergene haber ogretmenler.org felsefe çorlu haber