Anasayfa / Fetvâ / İtikad / Allah Teâlâ / Kâinat yaratılmadan önce Allah Tealâ ne yapıyordu?

Kâinat yaratılmadan önce Allah Tealâ ne yapıyordu?

  • Allah Teâla için zaman kavramı
Hocam benim bir arkadaşım var. Kendisi din arayışı içinde ve bana bir soru sordu. ”Zaman kavramı yok tanrı için. Peki Bela zamanından önce ne vardı? İnsan yaratılmadan önce tanrı ne yapıyordu? Tanrı için zaman kavramı olmadığını düşünerek cevap veriri misiniz?” Hocam ayrıntılı bir şekilde açıklar mısınz? ben bu soruya cevap veremedim malesef. XXX

 Değerli Kardeşimiz;

Bu soru insanın kendi akıl kıyasıyla hareket edip zamanı sadece kendi beyninde yer alan zaman kavramıyla kıyaslamasıyla ortaya çıkan yanlış ve anlamsız bir sorudur. Zaman kavramı “mahlukatın yaratılması ile başlamıştır” Dolayısı ile zaman da yaratılmıştır. Cenab-ı Hakkı yarattığı zamanın içinde kabul etmek mantıksız bir düşüncedir. Zaman “geçmiş, şimdi ve gelecektir” Ezel ise başlangıcı olmayan sonsuzluktur. Resulullah asm “Allah vardı, onunla beraber başka bir şey yoktu(Buhari) buyurdular.

Peki Cenab-ı Hak kendisinden başka hiç bir şey yok iken ne yapıyordu? Bir şey yapması gerekmediği gibi, bir şey yapmaması da gerekmiyor. Cenab-ı Hak, kainatı yaratmadan önce, kendi zatını izzet ve azametini celal ve cemalini kendine yakışır şekilde müşahade ile takdis ediyordu. Çünkü tüm canlılar onu hakkıyla takdis etmekte acizdir. Resulullah asm, Mirac gecesi onu bizzat görmesine rağmen “Seni layıkıyla bilemedim, Sana hakkıyla şükredemedim” diyerek bu konuda aczini dile getirmiştir. Öte yandan yaratacağı kainatın ölçüsünü, plan ve programını müşahade ediyordu ki zaten Kün emriyle daha sonra tüm bunlar bir anda yaratılacaktı. O sıra zaman kavramı yoktu zaman da kainatla birlikte yaratılacaktı ancak görüyorsunuz ki biz  dahi o anları anlatırken “daha sonra” gibi kalıplar kullanıyoruz. Demek ki, yaratılmış ve zamanın içinde olan canlıların Cenab-ı Hak gibi zaman kavramı dışındaymış gibi düşünebilmesi davranabilmesi mümkün değildir. Arkadaşınız, bu tür en son sorulacak soruları sorarak nasıl bir din kavramını kafasında kurmak istiyor bilemeyiz ancak buralarda gezmesi, Elmas dükkanında elmasları bırakıp oyuncaklarla ilgilenen çocuğun hali gibidir.

Selam ve Dua ile

Nurûlenvar Fetva Kurulu

Bir yorum

  1. Allah c.c. her şeyi bilendir.kainat yokken kendi cemal ve kemalin müşahede ediyordu.ve kainatı yarattı.insanlar ve cinler şimdi Onun sanatını müşahede ediyorlar.tum bilgimiz bu.

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön
ergene haber ogretmenler.org felsefe çorlu haber