Anasayfa / Fetvâ / İtikad / Allah Teâlâ / Allah’a küfretmek dinden çıkarır mı?

Allah’a küfretmek dinden çıkarır mı?

Es Selâm Aleyküm ve Rahmetullâhû ve Berekâtûhû.

Ben, geçen de yazmıştım size. 22 yaşındayım, 3 yıldır üniversiteyi başıma gelen bazı tâlihsizlikler yüzünden kazanamıyorum. Bu durum, beni ziyâdesiyle üzüyor. Bazen kendi kendime bunun Allah’tan geldiğini, kulların vesile olduğunu, benim için bir imtihan olduğunu ve sabredersem yüksek dereceler elde edebileceğimi söyleyerek teselli etmeye sabırlı olmaya çalışıyorum. Bazen rüyalar görüyorum, yorumlarda hep üzüntünün, sıkıntının geçeceğine işarettir yazıyor. Geçenlerde de Gavs-ı Sâni Şeyh Seyyid Abdûlbâki El Hüseynî K.s) Hazretleri’ni gördüm. Sözü fazla uzatmayayım. Dediğim gibi; bazen kendimi teselli edip sabretmeye çalışıyorum fakat bazen de canım çok yanıyor, çaresizliğimden ne yapacağımı, ne diyeceğimi şaşırıyorum. Gençliğin ve nefsin verdiği delilikle de, edepsizlik edip hâşâ ‘Yazıklar olsun Allah’a, onun yaptığı iş yerin dibine batsın, Allah benim ağzıma …., kaderimin imanını… Allah’ın dinini, imanını….” gibi çok ağır küfürler ediyorum. Bunları, o andaki canımın yangınıyla diyorum. Ama canım o kadar acıyor ki, anlatamam size. Bunları söyledikten sonra da çok pişman oluyorum ve bazen hemen, bazen de 2-3 gün sonra tövbe ediyorum.

– Böyle ağır küfürler etmem beni dinden çıkarır mı yoksa amel defterime büyük bir günah olarak mı yazılır? (Allah yok demiyorum ama hâşâ)
– Bu yaptıklarımı Allah affeder mi? Affetmesi için ne yapmam gerekir?
– Allah’ın, bunu kasıtlı yapmadığımı, canımın yanıklığıyla, delilikle yaptığımı bilerek bunları affetme, beni hoş görme, rahmetine dâhil etme olasılığı var mı?

Selâm ve Duâ İle

Değerli Kardeşimiz;

Din oyuncak değildir. Canımız yandığında küfredelim nimet verdiğinde şükredelim. Bu Müslüman işi değil. Küfür derecesine göre kafir edebilir, Allah elbette hata ile kasıt olmadan yapılan günahlarda tevbeleri kabul eder. Ama bunu sürekli tekrar etmek oyuncak haline çevirmek Allah muhafaza korkunç sonuçlara sebep olabilir. Size en kısa zamanda bir psikoloğa görünmenizi tavsiye ederiz.

Selam ve Dua ile

Nurûlenvar Fetva Kurulu

5 Yorumlar

  1. affeder kardeşim affeder oyuncak haline getirmiyoruz zaten adeletini sorguladığımız anlar tabiki oluyor öz istemeden söz söylüyor. nefis denen duyguyu boşuna yaratmamış verdiğin cevap çok acımasız ki ALLAHtan senin eline kalmadık. psikoloğa falanda gitmeye kalkma sakın bu konu için zira inandığından da olabilirsin.

    unutma rabbim sesini sevdiği kullarının duasını kolay kabul etmezmiş. sabır ile istemeye devam.

    “Eğer ne hâhî dad, ne dadi hâh.” Manası şudur: “Vermeyi istemeseydi, istemeyi vermezdi.” (bk. Nursi, Mektubat, s.302).

  2. emıne uzun psikoloji bir bilimdir. aman bu bilime baş vurma belki dininden olursun demek de ne oluyor. allahın eline kalmadık demek istemişmiş lafa bak. evde yatıp allahtan yardım bekleyelım oyle mı? rabbinin adamı sevdiğini nerden bılıyorsun belki aşşağılık bir kuldur bu konuda rabbinden bilgi aldın da onun adına konusuyorsun. inançlı bır ınsan için allaha kufur psikolojik bir sorundur ve tedavı olmalarında da bır sorun yoktur.

  3. selâmün aleyküm Yardımınıza ihtiyacım var ben allaha kufrediyon içimden gelmiyo dilim soyluyo napcagimi bilmiyom namazimi kiliyo kuran okuyom tövbe ediyom ama sürekli diyom içimden çok kötü durumdayım napcgmi bilmiyom allahım affetmez biliyom allahima dua ediyom dilindeki küfreden kurtar beni die agliyom napcagimi bilmiyom

  4. cvbi mi bekliyom

  5. Allah rızası için yardımı dokunucak biri varsa iletişime geçebilirmi benimle, şimdiden allah razı olsun..

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön
ergene haber ogretmenler.org felsefe çorlu haber çift mekanizmalı perde