Anasayfa / Fetvâ / İtikad / Peygamberler / Adem as’in çocukları birbirleriyle mi evlendiler?

Adem as’in çocukları birbirleriyle mi evlendiler?

  • İnsanlık nasıl çoğaldı
Biz Adem ve Havvadan geldiysek nasıl çoğaldık eğer ki eşleşmeye derseniz kardeş kardeşlemi birlikte oldu yada baba kiziyla yara anne oğluyla eğer boyleyse bunu yapmak ta bi sakıncası yok vede ırklar nasıl oluştu zenci var Japon var turk var değişik değişik ırk var bunların cevabini alabilirmiyim beni aydinlatirmisiniz ? Ahmet

Değeri Kardeşimiz;

Bütün peygamberler hak peygamberdir ve hepsi İslâm dini üzeredirler fakat her peygamberin şeriatı farklıdır. Örneğin koyun gibi hayvanların iç yağları yahudilere haram müslümanlara helal kılınmıştır, yahudilere ve hristyanlar sadece ibadet yerlerinde ibadet edebiliyorken müslümanlara tüm dünya mescit kılınmıştır. Bunun gibi bir çok örnek verilebilir. Cenab-ı Hak, maide suresi 48.ayet’te şöyle buyuruyor “(Ey ümmetler!) Her birinize bir şerîat ve bir yol verdik. Allah dileseydi sizleri bir tek ümmet yapardı; fakat size verdiğinde (yol ve şerîatlerde) sizi denemek için (böyle yaptı). Öyleyse iyi işlerde birbirinizle yarışın. Hepinizin dönüşü Allah’adır. Artık size, üzerinde ayrılığa düştüğünüz şeyleri(n gerçek tarafını) O haber verecektir.” Cenab-ı Hak, her ümmete yaşadığı tarih ve zeminin şartlarına göre çeşitli şeriatlar getirmiştir. 

Hz Adem de ilk insan olmasının yanında ilk peygamberdir ve ona verilen şeriatta da insanlığın çoğalması zaruret durumu olduğu için kardeşlerin evlenmesi helal idi. Havva annemiz her doğumda ikiz doğum yapmakta idi ve Adem as. de bu ikizleri şu usül ile evlendirmekteydi; Bu yıl doğan kız ve erkek sonraki yıl doğan kız ve erkek. Bu yıl doğan kız sonraki yıl doğan erkek ile ve bu yıl doğan erkek sonraki yıl doğan kız şeklinde evlendirmekteydi. Daha sonra çoğalma yeterli seviyeye geldi ve Cenab-ı Hak kardeş evliliğini kaldırdı. Bu benimsenen görüş alimlerin görüşleri ve tahminlerinin ortak paydasıdır. 

Cenab-ı Hak, Kur’an-ı Kerim’de bu konuyla ilgili ayet indirmediği için, tahmine dayalı olarak bu görüş benimsenmektedir. Elbette Cenab-ı Hak bizim de bilmediğimiz farklı bir yaratma ile de insanlığı çoğaltmış olabilir. Çünkü Cenab-ı Hak İsa as’i babasız yarattığı gibi Adem as’den sonraki insanları  da böyle yaratmış olabilir.  Çünkü o Allamul guyub (gaybları en iyi bilendir).

Selam ve Dua ile

Nurûlenvar Fetva Kurulu

Bir yorum

  1. Benim büyüklerim bu konuyu farklı anlatirlar Adem be Havva hiç birlesmemis dünyaya ginderildikten sonra camurdan cocuklar yapmışlar seytan gelip onlari ordada rahat birakmamis ve Havva annemize Adem seni aldatiyor demis Havvada inanmamış seytan sana bu kadini gosyerirsem inanirmisin demis ayna gibi bir cisimle Havvanin kendini gostermis Havva bu duruma cok kizmis ve ayrilmaya karar vermis Adem ile konusmuslar çamurdan cocuklari paylasalim demisler Havva anamiz en guzelleri seçip almis kötü gozukenleri Ademe bırakmış ve cook uzaklara girmisler Allahu tealada camur cocuklara can ve ruh vermis…
    Bize boyle anlatilirdi tabi bunlarda kulaktan dolma gercegi birtek Allah bilir

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön
ergene haber ogretmenler.org felsefe çorlu haber