Anasayfa / Fetvâ / Helâl-Haram / Muhtelif Meseleler / İçki satılan yerlere iş yapmak caiz midir?

İçki satılan yerlere iş yapmak caiz midir?

 • İçki satılan yerlere iş yapmak
Selamun Aleykum . Hocam merhaba , sıhhattesinizdir inşaallah.

Sual: 1-Carrefour gibi büyük gıda alış-veriş merkezlerinin v.b içerisinde alkol de satılıyor. Tesisat Firması olarak su ve yangın tesisatını henüz şantiye halinde bulunan Carrefour’a yapmamız caiz mi? Harama hizmet mi etmiş oluruz?

2-Bunun yanında bazen inşaat halinde bulunan lüks otellerinde tesisatı isteniyor. Biliyoruz ki bu türlü otellerde de içki servisi olabiliyor. Buralarında tesisatı yapılabilir mi? Caiz midir değilmidir? Kısaca değilde sebepleriyle beraber ….. dolayı caizdir ve ya değildir diye bizi aydınlatırsanız mütmain olmuş oluruz. Halil

Değerli Kardeşimiz;

Tüm işleri haram olan gayrimeşru müesseseler başkadır (meyhane, genelev vesair) içinde haram kazanç olduğu halde tüm işleri haramdan olmayan müesseseler başkadır.

Sizin bahsettiğiniz müesseseler sadece içki satılan, sunulan müesseseler olmadığı gibi, içlerinde daha yoğunlukla helal işler olan müesseselerdir.

Carrefour’da satılan haram maddeler olduğu gibi daha yoğunluklu olarak  helal maddelerde elbette vardır diye düşünüyoruz.Bu nedenle evla olmamakla birlikte bu tür tamamı haram satış olmayan müesseselere iş yapmak veya müesseselerde çalışmak caizdir. (İçkinin alınması, satılması, taşınması ve servisinde bulunması haramdır. İçki bölümünde çalışmamak koşuluyla)

Oteller’de aynı şekilde içki satmak için kurulan müesseseler değil, konaklama, barınma amaçlı kurulan müesseselerdir. Bu müesseselerde içki gibiharam servisler olduğu gibi kahvaltı, yemek gibi helal servislerde vardır. Bu nedenle bu müesseselerde yukarıdaki müesseseler kapsamına girmektedir.

Günah olan, bu gibi yerlere iş yapmak değil, bu gibi yerlerde içki servisi-satışı yapmaktır. Yani haramı onlar işliyor siz değil.

Tüm bu müesselerde çalışmak yahut bunlara iş yapmak evlâ olmamakla birlikte caizdir. Harama ortak olmuş olmazsınız. Çünkü siz içine girmesi dahi haram olan bir müessesenin gereçlerini sağlamıyorsunuz. Tüm bunların yanında tamamı helal olan müesseselerden iş almak konusunda sıkıntı yaşamıyorsanız elbette onları tercih ediniz.

Selam ve Dua ile

Nurulenvar Fetva Kurulu

4 Yorumlar

 1. içki satan büfe veya marketlerden alış veriş yapmak caiz değildir. tavsiyede edilmez, memleketimizin sahil kesimlerinde arada tek tük Allah c.c. inancına sahip insanlarımızın çalıştırdığı yerler müstesna olmak üzere alkol satmayan büfe veya market bulmak mümkün değil.

  eğer sizler ve bizler paramızı içki gibi haram şeyler satan yerlerde harcarsak velevki helal şeyleri bile buradan alsak alış verişimizden verdiğimiz para adamların cirosunu katlayacak bu para ile haram olan malların ödemesini yapacaklar ve adamlar kazançlarının iyi olduğu düşüncesi ile haram olan malları satmaya devam edeceklerdir.

  oysa bizler bu tür yerlerden alış veriş yapmazsak adamların ciroları düşecek biz müşteri cekmek için ne yapmalıyız diye çevrelerine soracaklar, çevrelerinde bulunan iman ehli kişiler veya bizler; haram olan şeylerden uzak durmalarını kazançlarının bereketinin olmayacağını beyan ettiğimizde bizi tasdik edip haramdan vazgeçerler diye düşünmeli ve alış veriş yapmamalıyız.

 2. İçki satışı yapan firmanın; içki standlarını imal edip satmak caizmidir.
  Acil bilgilendirirseniz sevinirim fiyat verdik.caiz değilse yapmıyacağız.

 3. S.a eşim reklam işi yapıyor tuborg firması tabelle istemiş yapması caizmidir

 4. Merhaba hocam sevişme yönünden cinsel ilişki yönünden ve her türlü yönden kadınlara sevinmek ve kadınların varlığına sevinmek günah ve harammıdır yani bunları helal yönden düşünerek

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön
ergene haber ogretmenler.org felsefe çorlu haber