Anasayfa / Fetvâ / İbadet / Oruç / Zilhicce oruçları ile ilgili bir soru

Zilhicce oruçları ile ilgili bir soru

Hocam selamun aleykum
Hocam zilhicce oruclarını tutuyorum inşaallah, sevabını allah rızası için başkalarına da hediye ediyorum; diyorlar ki
Peygamberimiz (S.A.V.) BUYURUYOR Kİ :

Zilhicce ayının 1.inci günü : Allah (c.c.) Adem peygamberi zilhicce ayının ilk 10 gününün birinci günü affetmiştir.İşte bu günde oruç tutan kimsenin Allah (c.c.) ufak-tefek günahlarını affeder.

Zilhicce ayının 2.inci günü : Allah (c.c.), Yunus Peygamberin duasını Zilhicce ayının ilk onunun ikinci gününde kabul ederek kendisini balığın karnından dışarı çıkarmıştır.Bu günde oruç tutan kimse, en ufak bir günah işlemeksizin,bir yıl ibadet etmiş gibi sevap kazanır.

Zilhicce ayının 3.inci günü : Allah (c.c.) Zekeriya Peygamberin duasını kabul etti.Bugünde bir dilekte bulunanların dileğini Allah (c.c.) muhakkak yerine getirir.

Zilhicce ayının 4.inci günü : İsa Peygamberin Doğduğu gündür.Bu günde oruç tutanlardan Allah (c.c.) umutsuzluk ve yoksulluk gibi kaygıları kaldırır.O kimseler aynı zamanda kıyamet günü iyi kullarla beraber olacaktır.

Zilhicce ayının 5.inci günü : Musa Peygamberin doğum günüdür.Bu günde oruç tutan kimse münafıklıktan ve kabir azabından kurtulur.

Zilhicce ayının 6.inci günü : Allah (c.c.), sevgili peygamberi Hz. Muhammed (s.a.v.)’e hayır kapılarını açar.Bu günde oruç tutanlara Allah (c.c.) rahmet nazarıyla bakar ve onları ebediyen azaba uğratmaz.

Zilhicce ayının 7.inci günü : cehennem kapıları kapanır.Zilhiccenin ilk 10 günü geçene kadar asla açılmaz.Bu günde oruç tutan kimseye Allah (c.c.) bilgisinin kavrayamayacağı derecede sayısız mükafatlar verir.
Zilhicce ayının 8.inci günü :İbrahim Peygamber (a.s)’ın kurban kesme hususundaki rüyasını, gördüğü ve düşünmeye koyduğu gündür..Bu günde oruç tutan kimseye Allah (c.c.) bilgisinin kavrayamayacağı derecede sayısız mükafatlar verir.

Zilhicce ayının 9.inci günü : arefe ( İbrahim Peygamber (a.s.)’in oğlu İsmail’i kurban kesmesi gerektiğini anladığı) günüdür.Bu günde oruç tutan kimsenin Allah (c.c.) geçiş ve gelecek ufak-tefek bir yıllık günahını affeder.

”Bu gün dininizi (islamiyeti) son olgunluk derecesine eriştirdim ve size karşı olan nimetimi tamamladım” ( Maide Süresi : 3 ) ayeti bu günde inmiştir.

Zilhicce ayının 10.inci günü : Zilhicce ayının ilk onunun sonuncu günü (onuncu günü) de KURBAN BAYRAMI günüdür.bu günde kurban kesen kimsenin Allah(c.c.) kurbanın daha ilk kan damlası yere düşer düşmez, hem kendinin hem de çoluk çocuğunun ufak-tefek tüm günahlarını affeder.

Hocam bu hadisler sahih mi? bir de hediye ettiklerim de misalen kabir azabından kurtulacak mı? onlar da faydalansın istiyorum

Bir de bana ne ölçüde sevap olacak? bir tek kendi hesabıma tuttuğumun sevabı mı olacak yoksa; hediye ettiğim kişilerin sayısı kadar mı sevap olacak acaba?

Acaba bu gibi ibadetlerle cehennemden kurtulmak mümkün müdür? mesela günahkarsak bile? fikriniz nedir? Allah razı olsun hürmetler. Deniz

Değerli Kardeşimiz;

Hadisler sahihtir. Hediye de caizdir elbette cenab-ı Hak hediye edilen kişinin affını bu hayıra vesile edebilir. Kabir azabı var ise dindirilebilir yahut kaldırılabilir. Hangi ibadetle/hayırla kurtulacağımızı yalnız Cenab-ı Hak bilir. Ancak şunu biliyoruz ki, İslamın 5 farzını yerine getiren bir mü’minin bu tür nafile ibadetleri ona çok daha büyük makamlar kazandırmaktadır.

Selam ve Dua ile

Nurûlenvar Fetva Kurulu

Bir yorum

  1. Fecr suresindeki “on gece” ile Zilhicce ayı oruçları mı kast ediliyor – Fetva?

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön
ergene haber ogretmenler.org felsefe çorlu haber çift mekanizmalı perde