Anasayfa / Fetvâ / Hayat / Laik Düzen / Varlık firmaları ve el kesme cezası ile ilgili

Varlık firmaları ve el kesme cezası ile ilgili

  • Kaza Namazları
Türkiye de son zamanlarda çıkan varlık firmaları var. Bu firmalar bankalardan aldığı kredileri fahiş fiyatlarla tahsil etmeye ve cebimizdeki paraları çalmaya ve gasp etmeye çalışıyorlar malumunuz Türkiye deki siyasi ve ekonomik durumda onlardan yana. Bu insanlar hakları olmadan bizden para istemekte ve zorla almaktadır.Benim sormak istediğim bu firmada çalışan E isimli biri ve adını bilmediğim ve kışkırtan ve sürekli fazla para isteyen bir kadın var aynı zamanda bu firmanın bağlı olduğu holdingin patronunun Maide suresi 38. ayet uyarınca ellerinin kesilmesi konusunda.Devlet olarak cezai durumunu vardır benim merak ettiğim öbür dünyada bununla ilgini cevabınız.Eğer ki kuran bunu emrediyor ise bunu kim kesecek… Mehmet

Değerli Kardeşimiz;

El kesme cezası dolayısıyla şeriat cezalarının uygulanabilmesi için öncelikle şeriatla yönetilen bir devlet olması lazımdır. Şeriat ile yönetilmeyen devletlerde şeriat cezaları uygulanmaz. Öncelikle şeriat ile yönetilen devlet olmalı ve vatandaşlarda şeriat cezalarını bilen yani sorduğunuz sorudaki gibi hırsızlığın cezasının elini kesilmesi olduğunu bilen bir toplum oluşması gereklidir. Bu topluma şeriat ile yönetilen  toplum denir .Bu aşamadan sonra hırsızlık edenlerin ve fıkıhın öngördüğü şekilde şartlara uyan kimselerin eli kesilir bunu da devlet görevlileri uygular.

Bunun dışında hırsızlık ettiği ve elinin kesilmesi gerektiği halde eli kesilmeyen kimseler ister şeriat toplumunda olsun ister Türkiye gibi şeriat ile yönetilmeyen toplumlarda olsun bu kimselerin durumu çok daha kötüdür. Ahiretteki cezalar el kesmek gibi dünyadaki cezaların yanında çok daha ağır ve çok daha şiddetlidir. Dünyada böyle bir suç işleyipte eli kesilen kimse kendini bahtiyar saymalı ve bu ceza Ahirete bırakılmadığı için mutlu olmalıdır.  Allah bir zerre iyiliği de kötülüğü de karşılıksız bırakmayacağını vaad etmiştir. İçiniz rahat olsun.

Selam ve Dua ile

Nuru’l Envâr Fetva Kurulu

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön
ergene haber ogretmenler.org felsefe çorlu haber çift mekanizmalı perde