Anasayfa / Fetvâ / Aile / Evlilik Hayatı / Takva bir zât ile evlenmek? Çok seçiciyim?

Takva bir zât ile evlenmek? Çok seçiciyim?

Selamun Aleykum..
İyisiniz inşaAllah..Benim için büyük önem arz eden bir konu hakkında fikir almak için yazıyorum..
29 yaşına girdim ve 23-24 yaşlarından itibaren ciddi anlamda evliliği düşünüyorum, helal dairede görüşmelerde bulunuyorum fakat şimdiye kadar hiçbiri olumlu neticelenmedi..yaşım epey bir ilerlediği için yanlış bir seçim yapacağım diye çok endişeleniyorum..
Evlilik birtakım sebeplerden ötürü benim açımdan farziyet teşkil ediyor..Elhamdulillah karşıma çok talip çıkıyor fakat çevrem dini konularda benim kadar hassas değil..(tokalaşma, haremlik selamlık, itikad, tağut ve bidatler konusunda) Bu kriterlerim onlara uç geliyor..haliyle bu çevreden gelen talipler de belli düşünce ve yaşantıya sahip oluyor..adaylar beklentilerime uymuyor..Olur da aday ailesinden farklı bir yaşantıya sahiptir diye o şahısla helal dairede bir kereye mahsus görüşüyorum ve bu konuda bilgi elde etmeye çalışıyorum..(aslında aracıya söylüyorum herşeyi öğren diye ama onlar sen sor sen öğren diyorlar)

Şimdi evlenmem şart olduğu için ve daha fazla gecikmemek için karşıma çıkan bir aday ”kötünün iyisi” diye düşünerek evlenmem doğru olur mu..Bir keresinde adayın itikadı düzgündü (daha doğrusu pürüzler vardı ama ben olması gerekenleri anlattıkca o itiraz etmiyordu ve onaylıyordu) fakat fiziki olarak hic ısınmamıştım..olurda zamanla bir gelişme olur diye kestirip atmadım ama kalbimde olumlu bir his oluşmadı..bu seferde kendimi kötü hissettim, Allah karşına çıkardı ama sen bu fırsatı teptin diye düşündüm..Lakin kalp ısınmadan da olmaz deniliyor..
Tevhid ehli biri ile yuva kurmak istiyorum..Allahacaba bunu bana nasip edecek mi diye düşünmüyor değilim..Böyle bir kişinin karşıma çıkmasını beklemek doğru mudur..ya çıkmazsa..ya nasibimde yoksa..(bunu istemek elbette ki doğru ama bunda ısrar etmek açısından soruyorum)

Bir takım eksikler olabilir elbette kimse dört dörtlük değil ama akide konusunda ne kadar gevsek davranabiliriz ki..namaz kılması, oruç tutması vb şeyler benim için yeterli değil..Bu konuda çok mu katı düşünüyorum..esnek davranabileceğim hususlar nelerdir..
Çevrem büyük sıkıntı, beni olumsuz etkiliyor..bu gidişle sen hiç evlenemezsin, senin kriterlerine uygun biri yok, bulamazsın, tavız vermem konusunda beni ikna etmeye çalışıyorlar..Allah a inancım tam olduğu için onlara elbette ki kulak asmam ama zamanla insanı ister istemez yıpratıyor..

Vaktinizi aldım hakkınızı helal edin..çok gel-gitler yaşadığım için danışmak istedim..Rabbim sizden razı olsun..ve her daim yardımcınız olsun..işlerinizi kolaylaştırsın..Selametle.. Nida

Değerli Kardeşimiz;

Asla taviz vermeyin. Tavizin ardı arkası kesilmez. Siz doğru olanı yapıyorsunuz.  Yalnız görünen o ki yanlış yerlerde arıyorsunuz. Siz bunu rabbinizden isteyin. Her gece yatmadan evvel 2 rekat hacet namazı kılın ve ardından şu duayı edin “Ya Rabbi! İslam’ı beraber yaşayacağımız, haramı helali bilen  bir kul ile nikah nasib eyle! ”  Kısmetinizi de doğru yerlerden arayın. Sizin istediğiniz özelliklerde insanlar genellikle cemaat içlerinde İslam’ı dava edinmiş bir mü’min erkektir. Son olarak şu ayete çok dikkat edin ve kendinize şiar edinin. “Sabrederek ve namaz kılarak (Allah’tan) yardım dileyin. Şüphesiz namaz, Allah’a derinden saygı duyanlardan başkasına ağır gelir. Bakara 45

Selam ve Dua ile

Nurûlenvar Fetva Kurulu

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön
ergene haber ogretmenler.org felsefe çorlu haber