Anasayfa / Fetvâ / İbadet / Namaz / Önceki namazlarımda yanlış kıraât yapıyordum…

Önceki namazlarımda yanlış kıraât yapıyordum…

Ben namaza ilk başladığımda kıraatın önemli olduğunu ve bazı yanlış okumaların namazı bozduğunu bildiğim için namaz sureleri kitaplarından kendime kolay gelen Fil, Kureyş, Kevser, İhlas ve Nas surelerini öğrendim ve bugüne kadar namazlarda başka sure okumadım.(Zammı-sure olarak). Bu okumaları da kitaptan okuduğum şekliyle yani tecvitsiz yaptım. Fakat geçen gün bu surelerin bazı yerlerini yanlış veya eksik okumuş olabileceğimi fark ettim. Daha doğrusu internette bir hoca böyle okuyorlar ve namazlar bozulur diye namaz kılanları eleştiriyordu. Zelletül-Kari konusunu araştırdım ama bayağı ayrıntılı ve oradaki hataları yapıp yapmadığımı anlamam zor. Zaten okuduğum sure az olduğu için benim okuduklarım ile ilgili mesela Nas suresinde hannas derken h’nın k şeklinde gırtlaktan söylenmediğini ve bu durumun namazı bozabileceğini söyledi. Kevser suresinde İnna şanieke dersek namazın bozulacağını söyledi. Li lafi demenin sakıncalı olduğunu ayrıyeten ben duydum. En önemlisi veled dallin derken d’yi z şeklinde söylemek ve uzatmak şartmı. Sessiz okurken uzatmak zor olmaz mı.

Namazı dosdoğru kılmak gerekir bunu biliyorum. Ben okudum işte bildiğim kadarıyla kesinlikle demem. Namaza ilk başlarken yaptığım araştırma beni kurtarır mı. Bir taraftan niye daha iyi araştırmadım diye kendime suç buluyorum. Fakat o zamanlar tecvitle okumak şart değil diye duymuştum onu da hatırlıyorum o yüzden araştırmamışımdır büyük ihtimalle.
Birde ”Kıraatin en az miktarı, üç kısa âyet veya üç kısa âyet uzunluğunda bir âyettir” hükmüne göre bazı yerleri yanlış okusak dahi kurtarır mı. Bu şekilde kılınan namazlar bozulur mu veya kaza etmek gerekir mi. Soru biraz uzun oldu kusura bakmayın. Mustafa

Değerli Kardeşimiz;

Bundan sonra öğrendiğiniz şekilde doğru olarak kıraât yapın. Bundan önceki namazlarınız da kabul olmadı vesvesine kapılmayın. Önceki namazlara kaza gerekmez ancak takvaen kaza edebilirsiniz, sizin tercihinizdir.

Selam ve Dua ile

Nurûlenva Fetva Kurulu

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön
ergene haber ogretmenler.org felsefe çorlu haber