Anasayfa / Fetvâ / Aile / Çocuk / Maddi imkansızlık yüzünden çocuk yapmamak caiz mi?

Maddi imkansızlık yüzünden çocuk yapmamak caiz mi?

  • Fakirlik nedeniyle çocuk yapmamak
Merhaba ben 23 yaşında 2 yıllık evli bir bayanım. Maddi sıkıntı yaşadığımızdan dolayı bebek yapmak istemiyor sürekli erteliyoruz. Maddi imkansızlıktan dolayı bebek yapmamak günah mıdır. Saygılarımla… MUAZZEZ DİKMEN

Değerli Kardeşimiz;

Allah teala her canlının rızkına kefildir. Buna iman eden bir müslümana geçim derdi nedeniyle çocuk yapmamak yakışmadığı gibi sorumlu olmasına neden olur. Cenab-ı Hakk İsra Suresi 31.ayette “Çocuklarınızı yoksulluk korkusuyla öldürmeyin. Biz onlara da size de rızık veririz. Onları öldürmek, şüphesiz büyük bir günahtır.” buyurmaktadır. Birebir olarak kapsamasa da dolaylı olarak yoksulluk korkusuyla çocuk yapmayanlar da bu ayetin kapsamına girmektedir. Sizin yapmanız gereken öncelikle bugüne kadar ki tutumunuzdan dolayı öncelikle güzel bir tevbe ardından çocuk yapma niyetiyle bir araya gelmektir.

Selam ve Dua ile

Nuru’l Envâr Fetva Kurulu

2 Yorumlar

  1. Well done to think of soheimtng like that

  2. selamun aleyküm efendim ben de yaklaşık bi senelik evliyim ve maddiyat yüzünden eşim çocuk istemiyordu ben de iş bulamıyordum ve bi iş var oldu gibi ama yeni kaç haftalık hamileyim ve bu yüzden beni bu işe almayacaklar eşim stresli gibi onun da stresinin gitmesi için ne yapmalıyım ne demeliyim.

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön
ergene haber ogretmenler.org felsefe çorlu haber