Anasayfa / Fetvâ / Aile / Çocuk / Diyanet’in fetvası doğru mu?

Diyanet’in fetvası doğru mu?

  • Evlat Eşitliği
Hocam diyanetin fetvasını yanlış anlamadıysam yasayan birisi evlatlarına hediye verirken eşit vermeli bu müstehap tersi mekruhmuş. Hocam benim 3yaşında kızım 6 aylık oğlum var. birde 3-4 sene sonra bir tane daha planlıyorum ben kızıma aldığım her şeyi not edip benzerlerinden diğerlerini almak zorundamıyım örneğin diğerlerinin yiyemediği çikolata şeker not edip doğmamış olan çocuğum ve şu anda 6 aylık oğlum 3 yaşına gelince yoksa aynı miktarda onlarada almalımıyım yoksa, elimden geldiğince eşit ve adil olmam onları mümkün olduğunca aynı standartta yaşatsam aralarında ayrımcılık yapmasam yeterli ve caiz olurmu? Celal

Değerli Kardeşimiz;
Aynı dönemde aynı şartlarda yaşayan evlatlar arasında elbette ayrımcılık yapılmamalı. Fakat hata ettiğiniz iki nokta var; Birincisi evlatlar arasındaki eşitlik mutlak dengeli olacak gibi bir durum yok, birine beş şeker alındıysa diğerine de tam beş şeker alınacak gibi bir sorumluluk yok. Burada önemli olan iki evladın da gönlünü hoş etmektir. Birine bir şey alınsa da diğerine o seferlik alınmamış olsa bu sürekli olmadığı sürece sorun olmaz. İkincisi bu meseleye doğmamış yahut kundaktaki çocuk dahil edilmez ayrıca üç dört sene sonra bir çocuk planlıyorum ifadesi de İslâmi açıdan doğru bir ifade değil, Allah’ın planlarını bilemeyiz.

Netice olarak mutlak her şey eşit olacak gibi bir şart olmamakla birlikte çocukların hepsinin gönüllerini hoş etme kriteri göz önüne alınması yeterlidir ve İslâmi konularda bu tür teferruat meselelerinin üzerinde çok durmamak gerektir, Resulullah asm “İnce eleyip sık dokuyan helâk oldu” buyurdular.

Selam ve Dua ile

Nuru’l Envar Fetva Kurulu

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön
ergene haber ogretmenler.org felsefe çorlu haber