Anasayfa / Fetvâ / Helâl-Haram / Zinâ / Nur sûresi 3.ayet

Nur sûresi 3.ayet

  • Nur Sûresi 3.Ayet
Selamün aleyküm hocam günahın başkalarına söylenmesi hoş değil ama kalbimin tam anlamıyla mutmain olmasını istiyorum.Eşimle 1 ay önce nikahlandık evlenmeden önce yani nişanlıyken birbirimize yabancıyken cahillik edip, cinsel temas olmadan yakınlaşma oldu aramızda. Bunun NUR SURESİ 3.ayetteki ”Bu müminlere haram kılınmıştır”lafzı ile evliliğimize bir maniliği var mı? dört mezheptede caiz olduğu yönünde ama bu ayet çok kafamı karıştırıyor…şimdi tövbe ediyorum. Salih

Değerli Kardeşimiz;

Aranızda geçen yakınlaşmanın adı zina değildir, zina’nın tek bir anlamı vardır o da herkesçe malumdur. Aranızda geçen zina’da olsaydı yine hüküm değişmeyecekti, evlenmeniz de bir mahsur yoktu. Resulullah asm bu konuda “Evveli akılsızlık, ahiri nikahtır. Haram, helali haramlaştırmaz.” buyurmuştur. Yine Nisa Sûresi 3. Ayette “Size helal olan kadınlardan nikahlayın” buyurularak, Nur Sûresi 3.Ayet’in hükmünün kaldırıldığı görüşünü esas alan alimler de mevcuttur. Bu ayeti düşünmesi gereken asıl güruh, zina ettiği halde zinaya devam eden ve artık kalbi katılaşmaya başlamış zina’nın günah olmadığını düşünmeye başlamış güruhtur. Böyle düşünen güruh dolayısı ile kafir olacak (Kendilerini Müslüman zannetseler bile) ve Nur Suresi 3. Ayet’in kapsamına girerek mü’min kadınlarla evlenemeyeceklerdir.

Tüm bunların yanında; Tevbe geçmişi siler atar. Günaha tevbe edilmiş ise o günah işlenmemiş gibidir yani burada laf mecazi değil, tevbe edilmiş bir günah yoktur. Dolayısıyla tevbe ettiyseniz bu günahı düşünüp durmanıza da gerek yok çünkü ortada bir günah yok, daha doğrusu o günah hiç olmadı!

Selam ve Dua ile

Nuru’l Envâr Fetva Kurulu

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön
ergene haber ogretmenler.org felsefe çorlu haber