Anasayfa / Fetvâ / Ekonomi / Muhtelif Meseleler / Network Marketing Caiz midir?

Network Marketing Caiz midir?

 • Network Marketing
SELAMUN ALEYKÜM. Size sualim şu olacak efendim. Ben arkadaşım vasıtasıyla yeni bir ticaret sistemi ile tanıştım. Bu işin aslı şudur ki bir firma değerli (ziynet) ürünler satıyor. Bu ürünleri almak için şirkete üye oluyorsunuz ve 4000 tl karşılığında ürün alıyorsunuz. Üye olmadan ürün alamıyorsunuz. Daha sonra bu ticaret hakkında size belirli eğitimler veriliyor. Bu eğitimler sonucunda etkin çevrenizden 2 kişiyi bu işe dahil ediyorsunuz ve onlarda 4000 er tl yatırıyor. Onlar da firmadan istedikleri ürünü alıyorlar. Biri sisteme göre sağ kol oluyor diğeri de sol kolunuz oluyor. (soyağacı şeklinde) Sağ ve sol kolunuz tamamlanınca sistem size 250 tl prim veriyor. Bu sağınızda ki ve solunuzda ki kişilerde 2 şer kişi sağ ve sol kollarına üye buluyorlar. Onlar da aynı parayı ödüyor ve ürün alımını yapıyorlar. Böylece size gelen prim katlanarak artıyor. 250 – 500 oluyor, 500 – 1000 , 1000 – 2000 şeklinde. Ve yaklaşık 18000 tl de şirket size sınır koyuyor. Ve 18000 tl kazanmaya devam ediyorsunuz. Şirketin temelinde yalan söylemek, hile karıştırmak yasak. Bu yüzden etkin çevreniz sisteme dahil ediliyor. İlk başlarda çok emek sarf ediyorsunuz ve yaklaşık 1 sene sonunda üye buldukça prim kazanıyorsunuz. Bu işleyiş şeklinde dinimize herhangi bir aykırı durum söz konusu mudur? Kul hakkı ihlali var mıdır? Allah razı olsun. Yakup FİLİZLİ

Değerli Kardeşimiz;

Ölçtük, biçtik neresinden tutsak elimizde kaldı. Boşa koyduk dolmadı, doluya koyduk taşmadı.

İslâm dininin, ticaret kanunlarında şart koştuğu maddelerden bahsedelim size.  Bir defa alıcı kişi hangi malı aldığını bilecek, sonra satılan mal ortada olacak, bu ticaretten alıcı da satıcıda razı olacak , alışverişte gizem olmayacak, yalan olmayacak, eksik anlatma, kusur gizleme olmayacak vesair neresinden tutarsanız tutun caiz değil.

Kul hakkı olur mu ? derseniz, bu mallarda kusur var ise yahut bu işte az ya da çok yalan dolan var ise, sisteme soktuğunuz herkesin ayrı ayrı kul hakkına girersiniz. Resulullah sav bir hadisinde şöyle buyurdular; “Sebep olan, yapan gibidir!.”  Değerli kardeşimiz, işin dini yönü caiz değildir, dünyevi yönüyle de bakarsanız o size vaadedilenlerin hiç te öyle olmayacağına emin olabilirsiniz.  Siz 4 bin lira vereceksiniz, onlar alacağını alacak. Birilerini de alışveriş yaptırırsanız ne alâ.  İşin temelinde hile yasak maddesi kanunen koruma altına alınmak içindir, muhtemelen size imzalatacakları kağıtlarda da bunu kendi isteğimle kabul ettim gibi ibareler de bulunacaktır. Gizemli ticaretler, kumar gibidir. Bunlarda sadece satıcı kazanır.  Onlar size , siz yakınlarınıza umut satarsınız, onlar paraları alır siz ortada kalırsınız.

Selam ve Dua ile

Nurulenvar Fetva Kurulu

Bir yorum

 1. “sisteme göre sağ kol oluyor diğeri de sol kolunuz oluyor. (soyağacı şeklinde) Sağ ve sol kolunuz tamamlanınca sistem size 250 tl prim veriyor. Bu sağınızda ki ve solunuzda ki kişilerde 2 şer kişi sağ ve sol kollarına üye buluyorlar. Onlar da aynı parayı ödüyor ve ürün alımını yapıyorlar. Böylece size gelen prim katlanarak artıyor. 250 – 500 oluyor, 500 – 1000 , 1000 – 2000 şeklinde. Ve yaklaşık 18000 tl de şirket size sınır koyuyor.”

  diye beyanatınız üzerine biraz açıklama yapmak istiyorum müsadenizle:

  sizi sisteme sokan kişinin altındasınız ve siz de sistemin devam etmesi için kendi altınıza sağ ve sol kol dediğiniz birer kişi daha bulmakla vazifelisiniz.

  sizin bulduğunuz kişilerde kendi altına kişiler bulmak zorundalar çünkü onlarda bu sistemden para kazanmak istiyorlar.

  oysa ortada sadece sisteme verilen para ve altınıza bulduğunuz kişilerin ödediği paralardan size verilen komisyon var.

  eğer siz veya sizin altınızda ki kişiler kendi altına adam bulmazlarsa sistem tıkanır ve sizin üstünüze para kazandıramadığınız için üstünüz size diyecek ki: altında ki adama yardımcı ol, elaman bulsun ona destek ver diyecek.

  düşünün bi girdap var ve bu girdap giderek büyüyor kazanan yok mağduru çok bi girdap

  deniliyor ki: şirket 18bin lira da sınır koyuyor 🙂 insan güler buna o kadar çok insan bulacak mı sizin altınız da ki insanlar? bu insanlar bu kadar ahmak mı?

  elbet biri çıkıp verdiğimiz bu 4er bin lira ne oldu diye soracak

  verdiğiniz o 4bin lira sizi sisteme sokan ve onuda sisteme sokanlar tarafından kademeli olarak tüketildi çünkü siz altınıza sağ ve sol kol şeklinde adam buldukça size verilen para nasıl artıyor?

  işte o sisteme verilen paraların kademeli olarak dağıtılması neticesinde size o para veriliyor.

  yani arkadaşınız size, siz arkadaşlarınıza esaslı birer kocaman kazık atıyorsunuzda haberiniz mi yok, yoksa çok kazanma hırsımı gözünüzü bürüdü bilemiyorum ama istesenizde bu sisteme verdiğiniz parayı geri alamazsınız

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön
ergene haber ogretmenler.org felsefe çorlu haber