Anasayfa / Fetvâ / Ekonomi / Finans Kurumları / Katılım bankalarından ev kredisi almak caiz mi?

Katılım bankalarından ev kredisi almak caiz mi?

 • Katılım Bankalarından Kredi
Katılım bankalarından ev kredisi almak caiz midir? Hangilerinden kredi alınabilir? İsmail

Değerli Kardeşimiz;

Katılım bankalarından ev, araba gibi eşyalar için kredi almak caizdir. Kuveyt Türk, Albaraka Türk Türkiye Finans ve bu tür bankalardan kredi alınabilir.  Banka adı önemli değildir katılım bankası olması önemlidir. Katılım bankalarına neden cevaz verdiğimizi okumak isterseniz .::Tıklayın::.

Selam ve Dua ile

Nurulenvar Fetva Kurulu

4 Yorumlar

 1. Merhabalar;

  Öncelikle kredinin tanımını bulduğum bir siteden paylaşmak istedim:
  Kredi Nedir, Ne Demek
  Belirli miktardaki satın alma gücünün, belirli bir süre için ve geri verilmek üzere bir bedel (genellikle faiz) karşılığı gerçek ya da tüzel kişilere verilmesidir.
  “KREDİ” lafını kullanıp ve net bir şekilde caizdir demek ne kadar doğrudur acaba? Evet dini bilgimin belki de sizinle yarışamayacak kadar iyi olmayabileceğini kabul ediyorum. Ama bankacılığın kökeninde yatan faiz kavramını isim değiştirerek nasıl yok sayabiliyorsunuz? Hadi diyelim kredi kullanmak caiz ve faiz kullanmak değil de ticaret yapıyorsunuz, peki gecikme ceza oranı ne demek oluyor?

  Cevaplarınız ve ilginiz için teşekkürler, kırdıysam affola… Hayırlı Günler!

 2. Değerli Kardeşimiz;
  Katılım bankalarına takvaen cevaz vermiyoruz, bunlar da sadece fetva da caizdir. Fetva da neden caiz olduğu meselesine gelince, bu tür bankaların çalışma prensibi faiz bankaları gibi değildir. Ekonomi sistemimiz de enflasyon denen vakıa mezhep imamları döneminde de günümüzdeki şekilde olmasa da vardı. Öncelikle katılım bankaları yaptıkları ve yapacakları işlemlerde fetva alarak yapmaktalar, çeşitli işlemleri İslâm’a uygun olacak şekilde düzenleyip bu şekilde iş yapmaktadırlar. Daha iyi anlaşılması için detaylandıralım;
  Faiz bankaları, paranıza karşılık mevduat hesabı ile faiz verir. Paraya para verir, Katılım bankalarında ise kâr-zarar ortaklığı vardır. Kâr zarar ortaklığı İslâm’ın ticaret hükümlerine uygundur.

  Faiz bankaları kredi verir. Yani size parayı verir siz ne isterseniz yaparsınız. Katılım bankaları para vermez, ev yahut araba alınacaksa sizin yerinize alır (kişiyle de islami usüllere göre yazılı ve sözlü şekilde anlaşarak) siz ona borçlanmış olursunuz. İslam’da borç sistemi caizdir. Faiz karşılığı para alıp vermek ise caiz değildir.
  “Gecikme zammı” ne faiz bankalarında ne katılım bankalarında almak hiç bir şekilde caiz olmaz, ancak katılım bankasıyla ortaklık yapan kişi, başkalarından gecikme zammı alıyorlar diye sorumlu olmaz. Kişisel ortaklıkta bu böyledir.

  Biz takvaen ne faiz bankalarıyla ne katılım bankalarıyla (kişinin zorunlu kalmadıkça) iş yapmasını tavsiye etmiyoruz.

 3. Hocam hem caiz hemde takvaen uygun olmamasini aciklarmisiniz ev almak istiyorum ama harama bulasmak istemiyorum

 4. Banka demek faiz demektir. adı ne olursa olsun bunlar senden benden aldıkları paraları başkasına enflasyon adı altında faiz ödeterek verirler. evirip kıvırmanın gereği yok. sanal para kazananların yaptığı gibi bir taraftan eksilip diğer tarafa dolar. kimse babasının hayrına para vermez. Paranın dini imanı olmaz der atalarımız. Selam ve dua ile.

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön
ergene haber ogretmenler.org felsefe çorlu haber