Anasayfa / Fetvâ / Ekonomi / Faiz / Faiz ve Haram para ile ilgili sorular?

Faiz ve Haram para ile ilgili sorular?

Hocam hayırlı günler. değerli vaktinizi ayırdığınız için Allah razı olsun. birkaç sorum olacak.
 
1 – eşim ticaret yapıyor ortağı ile birlikte. ortağı komisyon vs gibi işler yapıyor. 3,5 yıl önce evlendim eşimle ve düğün takılarımı paraya çevirip ortağına verdi ve her ay 450 tl aldı. ben bunun suan faiz olduğuna kesin kaanaat getirdim ve pişman oldum çok. babamın evinde oturuyoruz kirada . bu her ay alınan parayla kiramız ödendi. yani 11000 liralık altından 17500 tl alınmış . şimdii tövbe ettiğimde 11000 benim helal param olurmu. yoksa bu 17500 tl yi bulup fakirlere dağıtmam mı gerekecek.

2 – şuan babamın evinde kiradayız ancak ileride benim olacak. ancak babam bu evi alırken anaparasındada faiz vardı kredide kullandı. ve anaparasının ne kadar olduğunu bilmiyor bile çünkü senelerce paraya faiz gelip durmuş bazen maaşını koymus bazen faiz. neyin ne kadar olduğu belli değil. ayrıca babam bankacıydı annemde işçi. şimdi bu ev benim olunca ev bana haram mı olacak bu durumdan nasıl kurtulabilirim.

3 – 44100 tl lik bir birikimimiz oldu elden. bu altınlar dışında tabi. ancak bunun içinde 12000 lık kısmı benim maaşımdı. ancak onun dışındakileri net bilemiyorum eşim veriyordu. onun duşunda 12900 tl bireysel kredi çekip ortağı ile parayı kullandı. 12000 daha bireysel kredi çekmiş hala ödenmemiş tam olarak. birde işte kendi verdiği paralar vardı. yani içine haram helal hep karışmış. bu paraları nasıl helale çevirebilirim tövbe ettiğimizde bize helal olacak mı bu paraların tamamı. çok büyük endişe yaşıyorum.

4 – eşim esnaf . ve birsürü esnaf gibi stopajı düşük göstermek vergiyi az çıkarmak fiş kesmemek gibi yanlışlar yapıyorlar. artık evimize getirdiği parada yada bana bir şey aldığında hep haram duygusuna kapılıyorum içim cok huzursuz ve mutsuz oluyorum. nekadarı haram acaba ne kadarı helal cok rahattsız oluyorum. eşimde açıkçası benim kdr hassas değil cok tartışmaya başladık . nasıl bir yol izlemeliyim. kendimce ödemesi gerektiği vergiyi çıkarıp fakirlere mi versem kazancımızı helale cevirmiş olurum acaba. yoksa eşimle ayrılmak mı doğrusu . Bundan sonra kendimce elimden geldiğince nasıl bir yol izlemeliyim.
 

Değerli vaktinizi ayırdığınız için cok cok teşekkür ederim. şu kardeşinizi aydınlatırsanız bu büyük günah haram korkusundan nasıl kurtulabilirim yardımcı olursanız çok mutlu olurum. Gizem Sandal

Değerli Kardeşimiz;

1) Anapara olan 11.000 TL  helaldir. Geri kalanına da el sürmemek gerekir.

2) Miras helaldir. Zaruret var ise o evde oturabilirsiniz ancak imkanınız var ise yahut zamanla olursa yeni ev alabilirseniz oradan çıkarsınız. Takva yönüyle daha da iyi olur.

3) Ortalama olarak ne kadarı helal para olabileceğini kendi kanaatine göre belirleyip onu alın. Gerisini almayın,  ancak bankada da bırakmayın.

4) Eşinizden ayrılmayın, onun için çok dua edin.

Selam ve Dua ile

Nurûlenvar Fetva Kurulu

Bir yorum

  1. Faiz Lobisi neden sürekli yalanlanıyor? Faiz lobisine sahip aileler ve medya arasındaki bağ ne? Akparti neden hedef?

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön
ergene haber ogretmenler.org felsefe çorlu haber