Anasayfa / Fetvâ / İtikad / Gayb / Başkası için istihare yapılır mı? İstihare’ye göre amel etmek şart mı?

Başkası için istihare yapılır mı? İstihare’ye göre amel etmek şart mı?

  • Başkası için İstihare
Selamun Aleykum hocam benim iki yıldır gorustum kız arkadasımla nısanlanma ıstegımız oldu ailesi buna ben askerlımı yapmadımdan dolayı cok karsı cıktı oda ailesine cok ıstediğini soylediyse de pek kar etmedı ailem yinede istemeye gıttı ıstısaremızı ve istıharemızı yapalım cevap verelım dedıler ıstısarede hıc bı arastırma yapmadan ailesi karsı zaten askerlık yuzunden nıyetımız askerden sonra evlenmek zaten. istihareyide babası cematinden kalp gozü acık cok ıyı bırı dedıkleri 17 18 yaslarında bı cocuga yaptırmaya basladı ve bu cocuk normal ruya gormezmısde ruyasına bı zaat gelirmis hayırlı yada hayırsız dermıs normalde de bır ıkı gun ıcınde gorurmus bu durumu neyse bizim istiharemiz 7 gun yapıldı gorulmemıs ıkıncı 7 gun yapıldı bı kac kez hayırsız dıye ses duymus tam kanaat ıcın de ucuncu 7 gun yapıldı ve sonunda gormus ruyayı ruya soyle hocam (bız bu ısı bu zamana kadar beklettık ama ALLAH katında bı hıkmetı vardı ıkı tarafında ınancı sınandı bu ıs bu dunya ıcınde obur dunya ıcınde cok hayırsız ALLAHA sıgınıp bol bol af dılesınler dua etsınler ALLAH yolundan ayrılmakdan sakınsınlar) demıs ruyadakı kısı hocam napacamızı bılemıyoruz boyle bısey mumkunmu ne kadar tamah edılebılır bız evliliği gercekten ıstıyoruz ve cok ıyı anlasıyoruz boyle bir seyle karsılastık napmalıyız bız ıstıhareyı kısının kendı yapması gerekmıyomu dedık ortada duygular oldu ıcın bızım yapmamızın dogru olmadığını soyledıler kendılerıde bu sekılde oldunu ve bu ısın olmayacağını soyluyorlar cok kötu durumdyız napmalıyız? NURULLAH

Değerli Kardeşimiz;

İstihare haktır. Hak olmakla birlikte sünnettir ve Resulullah (asm) in tavsiye ettiği bir uygulamadır. Ancak, Resulullah başka biri için istihare’ye yatmak gibi bir uygulamada yapmamış ve böyle bir durum hakkında hadis’te buyurmamıştır. Bu uygulama peygamber tavsiyesi olmamakla birlikte tasavvuf ehli arasında yapılan bir uygulamadır. Kişinin yerine istihareye yatan kimse takva yahut keşf ehli bir zât ise, o zaman itibar edilebilir.

İstihareye göre amel edilir mi? İstihareye göre amel etmek gibi bir zorunluluk yoktur. Elbette istihare önemlidir ancak istihareye göre amel etmek zorunludur demek yanlıştır.

İstihare’de yapılacak en güzel iş; Kişinin kendi istiharesi’ni yapmasıdır çünkü istihare ibadettir.

Selam ve Dua ile

Nurulenvar Fetva Kurulu

Bir yorum

  1. Istihare kilmak icin 5vakit namaz kilmak gerekirmi 5 vakit namaz kilmayan gorebilirmi

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön
ergene haber ogretmenler.org felsefe çorlu haber