Anasayfa / Fetvâ / İtikad / Kur'ân-ı Kerim / Tevbe ile günahlar sevaba döner mi?

Tevbe ile günahlar sevaba döner mi?

Selamün Aleyküm Hocam.
1.sorum: İbadet halindeyken istemesemde aklıma normal hayatımdaki konular geliyor ve bu beni rahatsız ediyor.ibadet halindeyken bu düşüncelerden nasıl kurtulabiliriim?

2.sorum: Kendi hatalarımızdan ve günahlarımızdan kaynaklı başımıza gelen şer olaylardan RABBİMİZE karşı hatalarımızı kabul edip kendimizi düzeltip bir daha bunları yapmamak üzere tövbe edersek bu şer işlerimiz Hayra döner mi? ALLAH Razı olsun hocam sizlerden. Korkut

Değerli Kardeşimiz

1) Okuduğunuz duaların surelerin zikirlerin anlamlarını ve türkçe tercümelerini de ezber edin. Okurken bunları düşünün. Adeta okumayın da yaşayın bu kutsal sözleri. Ahireti düşünün, kabirdeki halinizi düşünün. Cenab-ı Hakk’ın rahmetini düşünün sonra azabını düşünün. Düşünecek o kadar çok şey var ki, esasen bu kadar çok şey içinde basit dünya hayatını düşünmek gariptir.

2) Bahsettiğiniz durum nasuh tevbesidir. Nasuh tevbe yapanların, günahlarının bağışlanacağı, bağışlanmakla da kalmayıp eğer bu halini devam ettirirse günahlarının sevaba çevrileceği açık ayetler ve hadislerle kesindir. Bu konuyla ilgili çok delil verebiliriz ancak örnek olarak bir tane ayet yeterlidir diye düşünüyoruz. Furkan Suresi 70. Ayet’te Cenab-ı Hakk buyuruyor: “Ancak tevbe eden, inanıp yararlı iş işleyenlerin, işte Allah onların kötülüklerini iyiliklere çevirir. Allah bağışlar ve merhamet eder.”

Selam ve Dua ile

Nurûlenvar Fetva Kurulu

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön
ergene haber ogretmenler.org felsefe çorlu haber