Anasayfa / Fetvâ / Ahlâk / Takva / Spina Bfida hastasıyım, Sorularım?

Spina Bfida hastasıyım, Sorularım?

Ben 29 Yaşında Doğuştan Ortopedik Yürüme Engelliyim. Spina Bfida Meningomyelosel Hastasıyım Bu Hastalığın 3 Seviyesi Vardır Ben 2. Seviyeyim 1. Hafif Olan 2. Daha Ağır Olan 3. ve Son Olanı En Ağır Olan Yani Yatalak Olan Hamdolsun Alemlerin Rabbi Olan ALLAH (c.c.) Ben Yatalak Değilim Şimdilik İlerde Ne Olur Onu Bilemem Ben Hamdolsun Çoğu İşimi Kendi Başıma Halledebilen Biriyim Bunları Neden Yazdım Çünkü Sizlerin Vereceği Çok Değerli Bilgiler Tamamıyla Hastalığımla Alakalıdır. Bana Ayıracağınız Zaman ve Vereceğiniz Değerli Cevaplar Benim İçin Gerçekten Çok Önemlidir
 
Sorularımı Elimden Geldiğince Detaylı Yazmaya Çalışacağım
Şüpheye Yer Kalmaması Açısından
 
1. Sorumun Ana Konusu Aşağıda ki Gibidir
Spina Bfida Meningomyelosel Hastasıyım Bu Hastalığımdan Dolayı 19 Yaşından İtibaren (Şuan Yaşım 29) İdrar Boşaltımını Sağlayabilmek İçin Sonda Kullanmaya Başladım Bu Bahsi Geçen Sonda Mesane de Biriken İdrarı Boşaltabilmek İçin Kullanılan Medikal Bir Malzemedir Bu Sonda Takılmadan İdrar Boşaltımı kesinlikle Olmamak ta dırÜroloji ve Nöroloji Doktorları Tedavisinin Olmadığını Ömür Boyu Bunu Kullanacağımı Söylediler Günlük Kesin Olmamakla Birlikte 4 ya da 5 Defa Kamıştan Vücu da Girip Mesane ye  Ulaşmak Suretiyle Sonda Kullanarak İdrarımı BoşaltıyorumKendinden Üzerin de Kayganlaştırıcı Malzeme Olan Sonda Paketine Bir Miktar Su Koyularak Kayganlaşması Sağlanıyor Kayganlaştırıcı Özelliği Olmayan Sondalar da Kullandım Daha Doğrusu Kullanamadım Çünkü Takıp Çıkartırken Kamış ve Mesane ye Ulaşan Yolu (Üretra)’yı Tahriş Etmiş ve  Çok Miktar da Kanamam Olmuştur Bu Tahrişler Sonucun da Zamanla Mesane (Üretra) Yolu Daraldı ve 2008 Yılında Mesane (Üretra) Yolunu Genişletme Ameliyatı Oldum Ameliyat Olduğum 2008 Yılından Bu Yana Üzerin de Kendinden Kayganlaştırıcı Özelliği Olan Sonda Kullanmaktayım ve Kaygan Olması İçin Mutlaka
Su İle Temas Etmesi Gerekiyor  Bu Kayganlaştırıcı Madde Vücu da Dışarıdan Girdiği İçin  İğne Gibi Düşünülebilir mi? Oruçlu İken İğne Yapılınca  Oruç Bozulur Diye Biliyorum O Açıdan Bakılabilir mi? Bu Kayganlaştırıcı Madde Bulunan Sondaya. Nihayetinde Kayganlaştırıcı Sayesin de Rahat Bir Şekil de Takıp İdrar Boşaltımı Yapıp ve Yine Aynı Rahatlıkla  Çıkartabiliyorum  
 
Soru:1 Yukarıda Yazılanlara Bakınca Oruç Tutabilir miyim Orucum Bozulur mu ?
Bir de Bu Sondayla İdrar Boşaltımını Yapıp Çıkarttıktan Sonra Meni Geldiğine Dair Ciddi Şüphelerim Var Ne Yapmam Gerekir
Durumum ve Maddi (Evimiz Çok Eski Banyo ve Tuvaletimiz Evin Dışın da ve Birleşik Bana Uygun Hale Getirmenin İmkan’ı Yok Gibi Bi şey) Yetersizliklerden Dolayı Her gün Banyo Yapamıyorum   Ne Yapmam Gerekiyor?

Soru:2 Cünüp Oruç Tutulur mu?
 
Şüpheye Yer Kalmaması Açısın dan  Elimden Geldiğince Detaylı Yazmaya Çalışacağım
 
3. Sorumun Ana Konusu Aşağıda ki Gibidir
 
Yine Spina Bfida Meningomyelosel Hastalığımdan Dolayı (Gastroentereloji Doktorum Engelli Olduğundan Dolayı Hareket Kabiliyetin Çok Kısıtlı Bunun Sonucun da Yani Hareketsizlikten Dolayı Bütün Bu Hastalıklar Meydana Geliyor İleride de Yine Hareketsizlikten Dolayı Çeşitli Hastalıklara  Yakalanman Muhtemel Demişti) Midem den Sık, Sık Rahatsızlanıyorum Mide Yanması, Mide Ağrısı,  Mide Bulantısı, Karın Ağrısı, ve Baş Dönmesi Özellikle de Karnım Uzun Süre Aç Kalırsa Midemin Ağrısından Duramıyorum Yani Karnımın Uzun Süre Aç Kalmaması Gerekiyor Hem Doktorum Böyle Söyledi Hem de Gerçekten de Böyle Yani Uzun Süre Aç Kalınca Hem Midem Ağrımaya Başlıyor Hem de Karnım Aç Olduğun da Hafif Rüzgarlı Havalar da  Bile Midemi Üşütüp Hastalanıyorum Midemi Üşütünce Mide Bulantısı ve  Ardın da Üsküfra Etmeye Başlıyorum ve Akşamsa Sabaha Kadar Ya da  Sabah İse Akşam’a Kadar Çok Kötü Oluyorum Bazan Ertesi Güne  Kadar Bile Sarkabiliyor Durumum Daha da Kötüleşiyor Yani Özellikle Havalar Soğukken Uzun Süre Aç Kalamam Çünkü Daha Çabuk Mide Yanması ya da Mide Ağrıması ya da Baş Dönmesi ya da Daha da Kötü Şekil de  Hastalanıyorum Doktorum Pek İnançlı Biri Değil Ya da Ben Öyle Tahmin Ediyorum  Ancak Koyduğu Teşhis Tedavi ve Bana Söylediği Şeyler Çok Doğru Çünkü Kalbim de Şüphe Yok Bu Konu da Bir Çok Defa Kendimi Denedim ve Aynen Doğru.
 
Doktorum Senin Oruç Tutmaman Gerekiyor Dedi Geçen Yıl (2012) Fakat Geçen Yıldan Bu Yana Midem de Hiç Bir Düzelme Olmadı Aksine Daha da Kötüye Gidiyor Eminim!

Soru:3 Yukarıda Yazılanlara Bakınca Oruç Tutabilir miyim?
Şimdi Ben Ne Yapmalıyım Oruç Tutmalı mıyım
4. Sorumun Ana Konusu Aşağıda ki Gibidir
Çevremdekiler Yazın Günler Uzun Olduğu İçin Kışın Tutma mı Söylüyorlar Fakat Bir Kişiden de Orucu Hangi Ay Tutmadıysan kazasını da yine O Ay Tutmak Gerektiğini Söyledi Yani Misal Bu Yıl (2013) 9 Temmuz da  Başlayıp 7 Ağustos da Bitecek Ben Bu Yıl ki Orucu Tutmazsam Eğer  Önümüz de ki Aynı Tarihler de Tutmam Gerekiyormuş Sizce Doğrusu böylemi dir Yoksa Zaman Gözetmeksizin, İstediğimiz Zaman Tutabilir miyiz Yani Günlerin En Kısa Olduğu Zaman Kaza Edebilir miyim Orucumu  Şuan 36 Gün de Oruç Borcum Bulunmaktadır  Vereceğiniz Fetva ya Göre Kışın Olursa Eğer Kışın Günlerin En Kısa Olduğu zamanlar Tutmaya Çalışacağım Borcum Olan 36 Günü Fakat Tutamazsam Fidye sini mi Vermem Gerekir Acaba?.

Soru:4 Temmuz da Tutulmayan Orucun Kazası Ertesi Yıl Yine Aynı  Ay da Yani Temmuz Ayın da mı Tutulması Gerekiyor?

Değerli Kardeşimiz;

1) Vesveseye hiç gerek yok. Oruç geçerli olur, ayrıca durumunuz dinen özür sayılır.

2) Cünüp iken oruç olmaz. Eğer bir şey yenip içilmemiş ise kuşluk vaktine kadar temizlenip niyet edilebilir.

3) İmani hassasiyetleri olan bir doktordan aynı sözü fetva alırsanız hüccetini vermek şartıyla oruç tutmayabilirsiniz. Böyle bir doktora gitmek imkanınız yok ise , şu an ki doktorunuza bakarak kanaat getireceksiniz , yine özür sayılır. Oruç tutmayabilirsiniz. Ancak fidyeyi mutlaka verin.

4) Kaza oruçlarınızı, istediğiniz zaman kaza edebilirsiniz. Yaş, kış farketmez. Aynı tarihte olacak diye bir kuralda yoktur.

Selam ve Dua ile

Nurûlenvar Fetva Kurulu

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön
ergene haber ogretmenler.org felsefe çorlu haber